Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Bazı ülkelerden ithal edilen döner koltuk sandalye, bürolarda kullanılan türden metal mobilyalar gibi bazı eşyaların ithalatında ilave gümrük vergisi alınacak.

Bakanlar Kurulunun "İthalat Rejimi Kararına Ek Kararda Değişiklik Yapılmasın Dair Karar"ı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, yüksekliği ayarlanabilen oturmaya mahsus döner koltuk ve sandalyeler, kamış, sepetçi söğüdü bambu veya benzeri maddelerden oturmaya mahsus mobilyalar, dişçilik veya berber koltukları, bürolarda kullanılan türden metal mobilyalar, plastik maddeden mobilyalar gibi bazı eşyaların ithalatında ilave gümrük vergisi alınacak.

Avrupa Birliği (AB) ve EFTA üyesi ülkeler, İsrail, Makedonya, Bosna Hersek, Fas, Batı Şeria ve Gazze Şeridi, Tunus, Mısır, Gürcistan, Arnavutluk, Ürdün, Şili, Sırbistan, Karadağ, Kosova, Moldova, Güney Kore, Morityus ve Malezya dışındaki ülke ve bölgelerden ithal edilecek söz konusu ürünler için yüzde 15 ile yüzde 30 arasında değişen oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Öte yandan, Bakanlar Kurulunun İthalat Rejimi Kararına Ek Kararıda Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Karara göre, tohumlukların dışındaki nohutların ithalatından 1 Temmuz 2017ye kadar gümrük vergisi alınmayacak. Bu ürünün ithalatı için söz konusu tarihten sonra, AB ve EFTA, Malezya, D-8 ülkeleri ve diğer ülkelerden yapılacak ithalata yüzde 19,3, Güney Koreden yapılacak ithalata ise yüzde 10,5 gümrük vergisi uygulanacak.