Advertisement

Perakende satış hacmi, ocakta bir önceki aya göre yüzde 0,6 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayına ilişkin perakende satış hacim endeksini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, ocakta bir önceki aya göre yüzde 0,6 geriledi.

Bu dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,5 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,5, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 0,2 düşüş gösterdi.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 3,5, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 1,4, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 5,7, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 2,8 azalırken, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 4,4 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, ocakta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2 azaldı. Bu dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,6 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1,3, otomotiv yakıtı satışlarında da yüzde 6,9 azalış görüldü.

Gıda dışı sektörlerin geçen yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 3,1, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 9,7 düşerken, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 5,7, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 0,2, posta veya internet üzerinden satışlarda yüzde 7,5 artış kaydetti.

- Perakende ciro arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, söz konusu ayda bir önceki aya göre yüzde 1 yükseldi. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2, otomotiv yakıtı satışları yüzde 3,9 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, ocakta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11 arttı. Aynı dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 11,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 7,3, otomotiv yakıtı satışları yüzde 18,9 artış kaydetti.

AA