Advertisement

Bilgi Üniversitesi'nin Eyüp Santral kampüsünde düzenlenen 8 Mart etkinliği sırasında dışarıdan gelen 15-20 kişilik bir grup öğrencilere saldırdı. Çıkan arbedede bazı öğrenciler hafif şekilde yaralanırken, okula tedbir amaçlı çevik kuvvet ve TOMA gönderildi.

Bilgi Üniversitesi'nin Eyüp'teki Santral kampüsünde, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü nedeniyle Bilgi Kadınlar Klübü tarafından stand kuruldu. Öğrencilerin aktardıklarına göre, kadınlar dans edip eğlendikleri sırada okulun turnikelerinden atlayan 15-20 kişilik bir grup standa saldırdı. Olayı gören güvenlik görevlileri müdahale etmeye çalışsa da başarılı olamadı. Kadınlar ve saldırgan grup arasında çıkan arbede de bazı kadınlar yaralandı. Olayın ardından kampüse çevik kuvvet polisi ve TOMA gönderilirken, olaya karışanlar okulun öğrenci işleri bölümüne götürüldü. Öte yandan, öğrenciler saldırı anına ilişkin videoları da sosyal medyadan paylaştılar.

Bilgi Üniversitesi öğrencilerinden Deniz Uysal olaya ilişkin, "Kadınlar günü diye kadınlar burada şarkı söyleyip dans ediyorlardı. Bu sırada okulun dışından turnikelerden atlayıp koştura koştura bir grup geldi. Grup, kadınları tekmelemeye, saçlarından çekmeye başladı. Hepimiz koşuşturduk. Saldırganları yakalayıp rektörlüğe götürdük. Saldırganlar, "Allahuekber" diyerek slogan atıyordu. Saldırı sırasında bıçak görmedim, ama arkadaşım gördüğünü söylüyor. Bir arkadaşımızın saldırı sırasında kaşı patladı, onu hastaneye götürdüler. Bir arkadaşımız da panik sırasında fenalaştı. " dedi.

ÜNİVERSİTEDEN AÇIKLAMA

Bilgi Üniversitesi'nden yapılan açıklamada, "Konu derhal emniyet güçlerine iletilmiş ve kampüsümüze intikal etmelerinin ardından tespit edilip yakalanan 6 saldırgan emniyet güçlerine teslim edilmiştir" denildi.

Yapılan açıklama şöyle: 

"8 Mart 2017 Çarşamba günü, güvenlik bariyerlerinin üstünden atlayarak santralistanbul Kampüsümüze izinsiz giriş yapan 15-20 kişilik bir grup kampüsümüzde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak amacıyla stant açmış olan öğrencilerimize saldırmıştır.

Güvenlik görevlilerimiz olaya anında müdahale etmiş ve çıkan arbede sırasında maalesef bir öğrencimiz hafif yaralanmış, bazı öğrencilerimiz ve güvenlik personelimiz darp edilmiştir. Konu derhal emniyet güçlerine iletilmiş ve kampüsümüze intikal etmelerinin ardından tespit edilip yakalanan 6 saldırgan emniyet güçlerine teslim edilmiştir. Saldırı sırasında kaydedilen bütün kamera görüntüleri, tanık ifadeleri ve diğer deliller de emniyet güçlerine verilmiştir. Üniversitemiz tüm saldırganlar hakkında savcılığa ilgili başvuruyu yapmak üzere gerekli süreci başlatmış olup, saldırganlar arasında yer alan İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencileri hakkında ayrıca disiplin soruşturması açmıştır.

Üniversitemiz, konuya dair gerekli her türlü hukuki, idari işlemin sonuna kadar takipçisidir."

HT