Advertisement

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi "faiz oranları uzun süre mevcut veya daha düşük seviyelerde olacak. Parasal genişleme bittikten bir hayli sonra da faizler düşük seviyede kalmaya devam edecek. Gerektiğinde programın büyüklüğünü ve süresini artırmaya hazırız" dedi. Gerektiğinde faiz oranlarını daha da düşürmeye hazır olduklarını belirtirken önceki toplantılarda kullanılan "tüm enstrümanları" sözcüğünü kullanmadı.

Faiz kararı sonrası Frankfurt'ta düzenlenen basın toplantısında konuşan Draghi ekonomik görünüme ilişkin risklerin daha az telaffuz edildiğini söyledi. Ancak ekonomide risklerin hala aşağı yönlü olduğunu, hala teşviğe ihtiyaç olduğunu dile getirdi. 

Deflasyona risklerin büyük ölçüde azaldığını ifade eden Draghi enflasyonun gelecek aylarda %2'ye yakın kalacağını, çekirdek enflasyonun orta vadede kademeli olarak yükseleceğini söyledi. Draghi enflasyondaki son yükselişin temel ekonomik göstergelere değil, genel anlamda yükselen petrol fiyatlarına bağlı olduğunu söyledi. 

Draghi yeni bir TLTRO operasyonu yapılması konusunda görüşme olmadığını ifade etti. 

Draghi parasal genişlemeden çıkış senaryolarını görüşmediklerini de bildirdi. Euro'dan vazgeçilmesinin söz konusu olmayacağını söyleyen AMB Başkanı "Euro'nun daha dirençli kalması gerekiyor" dedi. 

BÜYÜME VE ENFLASYON TAHMİNLERİ YÜKSELDİ

2017 için Euro Bölgesi büyüme tahmini %1.7'den %1.8'e yükseltildi, 2018 beklentisi de %1.6'dan %1.7'ye yükseldi. 2019 ise değişmeyerek %1.6'da kaldı. TÜFE beklentisi 2017 için %1.3'ten %1.7'ye yükseltildi. 2018 için %1.5'ten %1.6'ya yükseltilirken 2019 için ise %1.7'de kaldı.

Draghi AMB politikalarının başarılı olduğunu söyledi. Draghi'nin açıklamalarıyla Euro/Dolar 1.06'nın üzerini gördü. 

Avrupa Merkez Bankası bugünkü toplantısında faiz oranlarında ve varlık alım programında değişiklik yapmadı.