Advertisement

SPK’nın düzenlemeleriyle gelir kaybı yaşayan birçok foreks şirketinin başta Kıbrıs ve Bulgaristan olmak üzere yurtdışında ofisler açtığı ve mevcut müşteri portföyüne bu ülkeler üzerinden hizmet verdiği öğrenildi.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) kamuoyunda “foreks” (forex) diye bilinen kaldıraçlı alım satım işlemlerine şubat ayı başında getirdiği düzenlemeler sektörde işlem hacmini durma noktasına getirirken, bazı şirketler soluğu yurtdışında aldı. Bireysel yatırımcıların mağdur olmaması hedefiyle kaldıraç oranının 1’e 100’den, 1’e 10’a düşürülmesi ve minimum teminatın 50 bin TL’ye çıkarılmasıyla Türkiye içinde işlemler cazibesini yitirirken, sektörde birçok kurumun başta Kıbrıs ve Bulgaristan olmak üzere yurtdışında ofisler açtığı öğrenildi.

10 BİNE YAKIN MÜŞTERİ YURTDIŞINA KAÇTI

Düzenlemenin ardından gelir kaybı yaşayan ve çalışanlarının yaklaşık yüzde 85-90’ının işine son veren kurumların, kalan kadroları ile yurtdışında ofis açtığı ve mevcut müşteri portföyü ile bu ülkeler üzerinden iletişime geçerek hizmet vermeye başladığı öğrenildi. 10 bine yakın foreks müşterisinin, 1’e 100 kaldıraç kullanabileceği başta Kıbrıs olmak üzere yurtdışından işlemlerine devam ettiğini belirten sektöre yakın kaynaklar, önümüzdeki günlerde bu rakamın hızla artmasını bekliyor.

Foreks işlemlerinin SPK denetimine girdiği 2011 yılından sonra merdiven altı diye tabir edilen birçok firmanın Türkiye’de iş yapamadığını belirten sektör temsilcileri, yeni düzenlemelerle birlikte uzun süredir piyasada görülmeyen bu kurumların internet ve telefon üzerinden yeniden pazarlama faaliyetlerine başladığını belirtiyor. SPK Başkanı Vahdettin Ertaş önceki gün BloombergHT’ye yaptığı açıklamada yurtdışında foreks işlemi yapılmasına set çekmek ve yurtdışındaki foreks şirketlerinin Türkçe yayınını engellemek için yeni sınırlamalar içeren bir düzenleme üzerinde çalışma yapıldığını belirtti. Türkçe yayınları engellemenin bu sorunu çözmeye yetmeyeceğini belirten sektör temsilcileri ise işlemlerin yurtdışına kaçmasının önünü kesmenin zor olduğunu söylüyor.

‘VERGİMİZİ ARTIK KRALİÇEYE ÖDEYECEĞİZ’

Sektör çalışanları ve foreks yatırımcılar ise bir yandan imza kampanyaları düzenlerken bir yandan da sosyal medyada düzenlemenin yumuşatılması yönünde mesajlar atıyor. Twitter’da 13 bin takipçili Borsastrateji hesabının, ‘Foreks işlemlerimizi İngiltere’ye alıyoruz. Vergimizi İngiltere’ye ödeyeceğiz’ paylaşımı bunlardan dikkat çekeniydi.

    — Borsa Strateji (@BorsaStrateji) March 6, 2017

KALDIRAÇ ORANI HOLLANDA’DA 1’E 10’A İNDİ, BELÇİKA’DA SIFIRLANDI

Foreks işlemlerinde kaldıraç sadece Türkiye’de değil bazı Avrupa ülkelerinde de gündemde. Hollanda da yakın zamanda kaldıraç oranını 1’e 10’a çeken ülkelerden. Bir başka Avrupa ülkesi Belçika’da ise kaldıraca izin verilmiyor. Türkiye’de ise her ne kadar siyasilerden ve SPK’dan tersi yönde açıklamalar gelse de, sektör temsilcileri önümüzdeki dönemde kaldıraç oranının 25 ya da 30’lara çıkması yönünde beklenti içinde.

Sefer Yüksel / Gazete Habertürk