Advertisement

ABDnin en büyük ikinci enerji şirketi Chevronun Üst Yöneticisi (CEO) John Watson, hükümetin uygulamayı planladığı yeni gümrük vergisi politikalarının ABDnin rekabetini azaltacağını söyledi.

IHS CERAWeek 2017 Enerji Konferansında konuşan Watson, ABD Başkanı Donald Trumpın gümrük vergisi ve kurumlar vergisi planlarını değerlendirdi.

Watson, Trump hükümetinin ABDnin belirli ülkelerden ithal ettiği mallara gümrük vergisi koymasının Amerikan işletmeleri için olumsuzluklara yol açacağını ve ülkenin rekabet gücünü azaltacağını belirtti.

Gümrük vergisi planının yürürlüğe konulması durumunda ABDnin ithal ettiği malların fiyatının artacağına ve bunun Amerikalı tüketicileri olumsuz etkileyeceğine dikkati çeken Watson, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yabancı mallara kepenk indirmek hiç iyi bir fikir değil. Asıl amaç Amerikalı işletmeleri daha rekabetçi yapmak olmalı. Ben uzun zamandır serbest piyasayı destekleyen biri oldum. ABDyi daha rekabetçi görmek istiyorum, ithal malların üzerine yük bindiren bir şekilde değil."

"Yüksek kurumlar vergisi rekabeti zorlaştırıyor"

ABD petrol endüstrisinin küresel ekonominin tedarik zincirlerine bağlı olduğunu vurgulayan Watson, yüksek kurumlar vergisinin Amerikalı petrol şirketlerinin yabancı enerji firmalarıyla rekabetini zorlaştırdığını dile getirdi.

Trumpın ABDde kurumlar vergisini düşürmeyi kapsayan vergi reformu yasasını desteklediğini bildiren Watson, "Ülkemizin vergi yasası rekabet odaklı değil. Enerji endüstrisi 10 yıldır vergi reformu bekliyor. Şimdi bunun için mecliste iki partili gerekli destek mevcut." yorumunu yaptı.

Seçim kampanyası sırasında ABDde kurumlar vergisini yüzde 35ten yüzde 15-20 bandına çekme vaadinde bulunan Trumpın başkan seçildiği 8 Kasım 2016 tarihinden bu yana, ABDli şirketler kurumlar vergisinin düşürülmesine odaklandı. Bu beklentiyle, New York Borsasında endeksler, 8 Kasımdan şu ana kadar yüzde 10un üzerinde prim yaptı.

Öte yandan, Trump, ABDnin Meksikadan ithal ettiği mallara yüzde 35, Çinden ithal ettiği mallara da yüzde 45 gümrük vergisi koymayı planladığını açıklamıştı.

Ayrıca, Trump hükümeti, ABDye gelen yasa dışı göçmenlerin önüne geçebilmek için ABD-Meksika sınırına inşa edilmesi planlanan duvarın maliyetinin Meksikadan ithal edilen mallara yüzde 20 vergi uygulanarak karşılanabileceğini duyurmuştu.