Advertisement

Çin Başbakanı: Çin ABD ile ticaret savaşı istemiyor

Çin Başbakanı: Çin ABD ile ticaret savaşı istemiyor

Başbakan Li, ABD ile bir ticaret savaşına girmek istemediklerini belirterek Tek Çin Politikası'nın bu ülkeyle ilişkilerde "değişmez prensip" olduğunu söyledi

15 Mart 2017 Çarşamba, 13:37 Güncelleme: 15 Mart 2017 Çarşamba, 13:42

Çin Başbakanı Li Keqiang, Pekin yönetiminin ABD ile bir ticaret savaşı istemediğini belirterek bu durumun hem iki ülkenin hem de uluslararası ticaretin zararına olacağını bildirdi.

Çin Başbakanı Li, başkent Pekin’deki Tiananmen Meydanı’nda bulunan Büyük Halk Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında, Çin ile ABD arasındaki ticari ve siyasi gerginliğe ilişkin değerlendirmede bulundu.

Li, iki ülke ilişkilerinin "ABD'ye kimin başkan seçildiğine bakılmaksızın bazı dalgalı dönemler geçirmesine rağmen hep ilerleme kaydettiğini" söyledi.

Pekin ve Washington'ın, bazı alanlardaki bölgesel ve küresel gelişmeleri farklı okuduğunu ancak tarafların bu farklılıkları yönetecek iradesi olduğunu söyleyen Li, ticaret savaşının adalet getirmeyeceğini ve böyle bir durumun meydana gelmesi halinde iki tarafın da bundan zarar göreceğini vurguladı.

Li, ticaret savaşının uluslararası ticaret ve finans sisteminin istikrarına da zarar vereceğini ifade ederek “Farklı yöntemlerimiz olabilir ama her ne farklılığımız olursa olsun oturup konuşarak ilgili konuda çözüm bulmak için birlikte çalışabiliriz.” diye konuştu.

Çin ve ABD ilişkilerinin, Tayvan’ın Çin’in bir parçası olduğuna dayanan Tek Çin Politikası temeli üzerine kurulu olduğunun altını çizen Li, bu prensibin "şartların değişmesiyle değişemeyeceğini" savundu.

ABD Başkanı Donald Trump, seçildikten sonra Çin ile olan ticari ilişkilerin yapısını eleştirerek Pekin yönetiminin Washington ile ilişkilerinde hassas olduğu Tayvan meselesi hakkında "Tek Çin İlkesi"nin bu ülkeyle ticari avantaj sağlamak için müzakere konusu yapılabileceğini söylemişti.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Trump'ın görevi devralmasının ardından ilk telefon görüşmesinde, Beyaz Saray'ın yeni dönemde de söz konusu prensibe bağlı kalacağı sözünü almıştı.

AAÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 102.364 0,79
USD/TRY 5,6500 0,57
EUR/TRY 6,3521 0,07
EUR/USD 1,1238 -0,35
FAİZ 17,53 -1,30
ALTIN/ONS 1.439,96 -0,42
BRENT 63,14 1,95
© haberturk.com
Yukarı