Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Vodafone Türkiye CEO'su Colman Deegan, basın mensuplarıyla Vodafone Arena'da bir araya geldi. Deegan, "Türkiye pek çok fırsatların olduğu bir pazar. Türkiye'ye inanıyoruz ve bu ülkenin geleceğine güveniyoruz. Türkiye'de 1 yılda 1 milyar lira yatırım yapacağız. Böylece, Vodafone'un 2006 yılından bu yana Türkiye'ye yaptığı toplam yatırım 20 milyar lirayı aşacak" dedi.

"YATIRIMLARIMIZ 20 MİLYAR LİRAYI AŞACAK"

Vodafone Türkiye CEO'su Colman Deegan, "Türkiye'de uzun vadeli bir yatırımcı olarak bulunuyoruz. Vodafone'un Türkiye'deki ilk 10 yılında yaptığı yaklaşık 20 milyar liralık yatırımı daha da artırmak için çalışıyoruz. Türkiye'ye güvenimizin bir kanıtı olarak, 2017-18 mali yılında 1 milyar lira'yi aşkın yatırım yapacağız. Böylece, 2006 yılından bu yana Türkiye'ye yaptığımız toplam yatırım 20 milyar lirayı aşacak.

Aynı zamanda müşterilerimiz adına yaptığımız vergi ödemeleriyle de Türkiye'nin refahına katkıda bulunuyoruz. Son 9 yılda Türk hükümetine 24,1 milyar lirayı aşkın vergi ödedik. Gelecek planlarımız arasında yakınsamaya daha hızlı geçiş; satış kanalları ve işgücünde dijitalleşme; VoWiFi, VOLTE, zaman tabanlı veri yükleme gibi yenilikçi ürün ve servisler geliştirmek var. Türkiye'ye inanıyoruz ve Türkiye'nin geleceğine güveniyoruz" diye konuştu.

 "YERLİ ÜRETİME DESTEK, SOSYAL HAYATTA YENİLİKÇİ PROJELER"

Deegan, göreve geldiği tarihten bu yana son 6 ayda yapılan çalışmalara da değinerek "Evrensel Hizmet İhalesi'nde Türk Telekom ile ortak hareket ettik ve kırsal alanların dijitalleştirilmesi için önümüzdeki 3 yılda yaklaşık 1,6 milyar liralık ortak yatırım taahhüdünde bulunduk. Türkiye'nin ilk baz istasyonu ULAK için satış sözleşmesini imzaladık; 250 baz istasyonu için sipariş vereceğimizi duyurduk. ASELSAN'ın yerli baz istasyonu anteninin kullanımı için ortak imza attık. 4.5G'de yerli üretimi teşvik etmek için KOBİ Seferberliği başlattık. Tüm bunları Türkiye'nin dijitalleşme alanında bölgesinde lider bir ülke olması vizyonuyla yerli üretimi desteklemek için hayata geçirdik.

Diğer yandan, sosyal alanda da yatırımlarımızı devam ettirdik. Beşiktaş ile olan işbirliğimiz kapsamında forma göğüs sponsorluğumuzu 10 milyon dolar bedelle 2 yıl daha uzattık. 'Yarını Kodlayanlar' projemizde yeni bir sayfa açtık ve Şanlıurfa'daki Suriyeli çocuklara da kodlama eğitimleri vermeye başladık. Türkiye'deki 15 milyon ev kadınını dijitalleştirmek üzere yola çıktık ve 'Vodafone Altın Kulüp' programımızı duyurduk. 'Girişimcilikte Önce Kadın' projemizde ikinci döneme girdik ve aynı anda 10 ilde birden eğitimleri başlattık. Kariyerine ara vermiş kadın çalışanları yeniden orta ve üst düzey pozisyonlarda istihdam etmek üzere dünyanın en büyük işe alım programı 'ReConnect'i başlattık" dedi.

 "VODAFONE EN BÜYÜK İŞVERENLERDEN BİRİ"

Vodafone Türkiye'nin 3 bin 300'den fazla çalışanı ve ekosistemindeki yaklaşık 50 bin kişi ile büyük bir aile olduğunu belirten Deegan, şöyle devam etti: "Vodafone Türkiye olarak, aynı zamanda uluslararası düzeyde de bir İK başarısının sahibiyiz. Diğer Vodafone ülkelerine 78 çalışan ihraç ettik. Türkiye'de ise Vodafone Global'den gelen 144 çalışanımız var. En iyilerin çalıştığı bir işyeri olmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda, esnek çalışma uygulaması başlattık. Bu yöndeki çalışmalarımız devam edecek".

"UZUN VADELİ BİR YATIRIMCI OLARAK BURADAYIZ VE DAHA UZUN YILLAR BURADA OLACAĞIZ"

Deegan, son olarak, Vodafone Türkiye'nin finansal ve operasyonel performansındaki artışa dikkat çekerek, "Servis gelirlerimiz yüzde 15 arttı. Halihazırda 500 bin sabit internet müşterimiz ve 8 milyonu aşkın 4.5G müşterimiz var. Türkiye'de en önemli olgunun 'güven' olduğunu biliyoruz ve Türkiye'ye güveniyoruz. Uzun vadeli bir yatırımcı olarak buradayız ve daha uzun yıllar burada olacağız" diye konuştu.