Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

(Güncellendi 08:11)

Başkent Londra'da bulunan İngiltere Parlamentosu önünde saldırı gerçekleştirildi.

Soruşturma kapsamında saldırının, terör örgütü DEAŞ'ın propagandasından etkilenerek düzenlenmiş olabileceği değerlendiriliyor.

Saldırıda bir aracın Westminster Köprüsü'ndeki yayaları ezerek parlamento binasına yöneldiği, ardından parlamento yerleşkesi içerisinde bir polisin bıçaklandığı ifade edildi. Saldırgan polis tarafından vurularak etkisiz hale getirildi.

Olayda 1'i polis diğeri saldırgan 5 kişinin hayatını kaybettiği açıklanırken 40 kişinin yaralandığı belirtildi.

Bazı yaralıların durumunun ise çok ciddi olduğu ifade edildi.

Olayın ardından Thames Nehri'nden bir kadının canlı çıkarıldığı bildirildi. İlk yardım ekipleri tarafından tedavi edilen kadının olay sırasında köprüde olduğu sanılıyor.

Fransa Başbakanı Bernard Cazeneuve, yaralılardan 3'ünün Fransız lise öğrencisi olduğunu söyledi.

Dailymail'in bir görgü tanığından aktardığına göre saldırgan önce Westminster Köprüsü'nde en az 12 kişiye aracıyla çarptı, ardından parlamento binasına girmeye çalışırken bir polis memurunu bıçakladı ve polis tarafından vurularak öldürüldü. Görgü tanığı, saldırganın orta yaşlı ve Asyalı görünümü olduğunu söyledi.

İNGİLİZ POLİSİNDEN AÇIKLAMA

İngiltere üst düzey terörle mücadele yetkilisi, Westminster Köprüsü'nde bir aracın insanlara çarparak sürüldüğünü ve 5 kişinin öldüğünü, en az 40 yaralının olduğunu açıkladı.

Yetkili, hayatını kaybedenlerden birinin polis memuru olduğunu doğruladı.

Sadece bir saldırgan olduğunu belirten yetkili, söz konusu kişinin öldüğünü bildirdi.

Operasyonun devam ettiği duyuruldu.

WESTMINSTER İSTASYONU KAPATILDI

Reuters parlamento binasının giriş çıkışlara kapatıldığını ve tüm oturumların durdurulduğunu bildirdi. 

Saldırıdan iki saat sonra parlamentonun boşaltılmaya başlandığı açıklandı.

Bölgeye hava ambulansı sevk edildiği ve Londra metrosundaki Westminster istasyonunun polisin isteği üzerine kapatıldığı belirtildi.

İskoçya Parlamentosu'nda bağımsızlık referandumu konulu görüşmeler, İngiltere Parlamentosu'na yapılan saldırının ardından ertelendi.

THERESA MAY'DEN AÇIKLAMA

İngiltere Başbakanı Theresa May, Londra'da İngiltere parlamentosuna yönelik gerçekleştirilen saldırının ardından ilk kez konuştu. Saldırının ardından toplanan Acil Güvenlik Komitesi'ne başkanlık eden May, toplantının ardından yaptığı açıklamada "Hastalıklı ve ahlaksız terör saldırısını kınıyorum" ifadesini kullandı.

Saldırıyla ilgili bütün detayların halen araştırılmakta olduğunu söyleyen İngiltere Başbakanı, saldırıyı sadece 1 kişinin gerçekleştirdiği bilgisini doğruladı. İngiltere'de 'tehdit seviyesinde' bir değişiklik olmayacağını belirten May, Londra polisinin kısa bir süre içerisinde saldırıyla ilgili bir açıklama yapacağını belirtti.

May açıklamasında, "Değerlerimizi yenmeye yönelik şiddet yoluyla yapılan her girişim başarısızlığa uğrayacaktır. Parlamento olağan şekilde toplanacak. Londralılar uyanacaklar ve günlerine normal bir şekilde devam edecekler. Bu sokaklarda yürüyecekler. Hayatlarını yaşayacaklar. Teröre asla teslim olmayacağız ve nefretin sesinin bizi bölmesine asla izin vermeyeceğiz."

Londra polisi, olay sırasında parlamentoda bulunan Başbakan Theresa May'in güvende olduğunu açıkladı. May'in Acil Güvenlik Komitesi'ni toplayacağı belirtildi.