TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ihracatçısının Rusya'ya yönelik yaptırımlarına ilişkin, "Son dönemde ihracatçılarımızın 'dahile izin belgesi' ile ilgili ülkeye yapacakları ithalatla ilgili Rusya'yı yazmadıklarını ve Rusya'yı istemediklerini gördük. Biz de beyannamelerin üzerine Rusya'yı izin belgesi üzerine yazamaz hale geldik. Bu iki ülke için son derece büyük olumsuz sonuçtur" dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AK Parti Denizli İl Başkanlığında basın mensuplarıyla bir araya gelerek, ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye'de 16 cari açık açısından da çok olumlu geçtiğini ifade eden Zeybekci, 2017 Mart ayı sonunda aylık bazda en büyük ihracat rakamlarına erişmek istediklerini kaydetti.

FED'in faiz artırımıyla ilgili dünyadaki aktörlerin artık ciddiye almadıklarını belirten Zeybekci, "2012 yılının sonundan itibaren sonundan devam eden ki, artık bence tamamen deşifre olan, dünyadaki finans piyasalarını üretimden uzaklaştırarak, paradan gelir sağlamakla belirli bir yöne doğru yönlendirmek, alışkanlıkların devamıyla ilgili bir gayret demek olan FED'in faizi arttırıp arttırmayacağı ile ilgili, dünya ekonomisi tarafından dünyadaki ekonomi güçleri, aktörleri ve ülkeleri tarafından profesyoneller tarafından ciddiye alınmamaya başlandı. Artık o kadar önemli olmadığı anlaşıldı" dedi.

Bakan Zeybekci, "İhracatımızı orta vadede deklare ettiğimiz, büyümemizi orta vadede deklare ettiğimiz oranlara doğru dördüncü çeyrekte güzel bir sonuç gelecektir, diye düşünüyorum. İnşallah öyle bir öngörümüz var, öyle bir ön hesaplamamız var. o anlamda da son derece pozitifiz. 2016 cari açık açısından son derece başarılı geçti. Yani 2015'teki yüzde 4.4'lerden yüzde 3.9'lara ki, yabancı finansman ihtiyacı duyan cari açık diye baktığımızda ise yüzde 2 buçuğun biraz üzerindedir. Yüzde 10'lar seviyesindeki tehlike çanları dedikleri yere göre, makul bir sevide şuanda. Son dönemde hem bütçe açığını hem de cari açığını dramatik bir şekilde, yani çok güçlü bir şekilde, 2016 yılındaki bu ihanete rağmen düzeltebilen nadir ülkelerden biriyiz. Bütçe açığımız yüzde birler hatta biraz daha alt sevilerindedir" diye konuştu.

Rusya'nın yaş meyve ve sebzeye koyduğu yasak hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan Zeybekci, son Rusya ziyaretinde iki tane bakanla iki görüşme sağladığını ve oradaki bazı risklere dikkat çektiklerini belirtti.

Rusya ile yapılan ticarete ilişkin açıklamalarda bulunan Zeybekci, "Rusya ile olan ihracatımız, yaş meyve sebze ihracatımız 2015 Kasım ayından önceki rakamlar hala dönemi en iyi rakamlarıdır. Yaklaşık 720 milyon dolar sevilerindeydi. Bununla ilgili Kasım ayında bir yasak başladı ve sıfır sevilerine kadar düştü. En son bu yasaklamalardan sonra oluşan iyileşmelerle yaklaşık 260 milyon dolarlık kısmı bir serbest bırakma oldu. Ama asıl 450 milyon dolar civarındaki rakam serbest bırakılmadı. Bizim için bu son derece önemlidir" diye belirtti.

Rusya'nın uyguladığı baskıya karşılık STK ve ihracatçıların da siyasetin üzerinde yoğun baskı kurduklarını belirten Zeybekci, "STK ve ihracatçılar, dernek yöneticileri bize şunu söylüyorlar, 'biz Rusya'ya ürün satamazken, nasıl olurda biz Rusya'dan 1 milyar 830 milyon dolarlık tarım ürünü almaya devam deriz' gibi serzenişleri vardı. Bu keyfi bir şey, maalesef Rusya'nın Türkiye'den gelen ürünlerle ilgili tek tek yasakları var. Aynı vizelerle ilgili sıkıntılar hala devam ediyor. Orada çalışan firmalarımızın çalışanları veya ilave yatırımlar için götürmeye çalıştıkları personel vize alamıyor, vize yasağı var" açıklamasını yaptı.

Türkiye ihracatçısının Rusya'ya yönelik yaptırımlarına ilişkin konuşan Zeybekci, "Bizim ihracatçımız, bizden vize talebinde bulunurken, dahilden işleme bölgesinde ülke isimleri yazarlar, şu ülkelerden diye talepte bulunurlar. Biz de ekonomi bakanı olarak, onlara ithalat izinlerini vizelerinin üzerlerine yazarız. Son dönemde ihracatçılarımızın 'dahile izin belgesi' ile ilgili ülkeye yapacakları ithalatla ilgili Rusya'yı yazmadıklarını ve Rusya'yı istemediklerini gördük. Biz de beyannamelerin üzerine Rusya'yı izin belgesi üzerine yazamaz hale geldik. Bu iki ülke için son derece büyük olumsuz sonuçtur. Diler ve temenni ederim ki, iki ülke için olumsuz olan bu ayak sürümü sürmez. Yapılan görüşmelerde de bunlar ele alındı, çünkü yasaklarla bir yere varılmaz" dedi.

Denizli'de yapılacak ulaşım projelerine ilişkin açıklamalarda bulunan Zeybekci, "Sayın Cumhurbaşkanımızın da takip ettiği ve bizim de yakından takip ettiği, Aydın ve Denizli Şehir hastanelerinin inşaatı başlayacak. İhalesi yapıldı, tabi referandumdan sonraya sarkacak. İzmir Antalya yolunun Denizli hattı bölgesi ihalesi bu sene içerisinde yapılacak ve inşaatı çok hızlı bir şekilde başlayacak. Ayın zamanda İzmir-Antalya hızlı tren hattının proje çalışmaları bitti. Fizibilitesi bitti, en iyi istek bunu en kısa sürede bitirilmesidir" diye konuştu.

HT

Advertisement