Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Hayat Varlık'la birleşen TURKASSET Varlık Yönetim, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Çin Bankası ICBC Turkey ile 120 milyon TL tutarında sendikasyon kredisi anlaşması imzaladı

Hayat Varlık Genel Müdürü Hilmi Güvenal, basın toplantısındaki konuşmasında, ICBC ve EBRD’den sağlanan 120 milyon TL tutarındaki uzun vadeli sendikasyon kredisi hakkında bilgi vermek, TURKASSET ve Hayat Varlık’ın Hayat Varlık çatısı altında birleşmesini duyurmak ve sendikasyon kredisinin sembolik imza töreni için bir araya gelindiğini ifade etti.

2011 yılında EBRD'nin hem ortak hem kreditör olarak Hayat Varlık'a katıldığını hatırlatan Güvenal, o günden bugüne kadar her yıl ortalama yüzde 20 büyüdüklerini bildirdi.

Güvenal, portföy sayılarının 100’ü aştığını belirterek, "Bugüne kadar bankaların sattığı problemli kredilerin her 100 lirasının 34 liralık kısmını biz aldık. Bu aktifi oluşturmak için aldığımızın üstüne 900 milyon lira daha yatırım yaptık. Aktiflerimizdeki kredilerin anapara alacağı 8,4 milyar, aktif değeri 1,7 milyar olarak hesaplanıyor. Bugüne kadarki tahsilatımız 1.1 milyarı geçti. 2009 yılında TURKASSET’i alarak başladığımız varlık yönetimi işinde, 8 yılda 800 binden fazla müşteriye, 8,5 milyar TL’lik portföy büyüklüğüne ulaştık." diye konuştu.

Aldıkları sendikasyon kredisinin sektöre gelen ilk uzun vadeli sendikasyon kredisi olduğunu vurgulayan Güvenal, kredinin piyasalarda uzun vadeli dış kaynak sıkıntısından bahsedildiği bugünlere rast gelmesinin kendileri açısından mutluluk verici olduğunu ifade etti.

Güvenal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu kredi son aylardaki gelişmelerden sonra ortaya çıkmış değil. Ben bu fikri geçen sene EBRD’nin yıllık genel kurulu dolayısıyla Londra’dayken bugün de aramızda olan EBRD’nin Finansal Kurumlar Direktörü Noel Edison ile görüşürken ortaya atmıştım. Noel, hemen sıcak yaklaştı. Sonbaharda çalışmalara başlandı. ICBC'nin de katılmasıyla sendikasyon oluştu. 2016’da imzalamak istiyorduk ama vade, şartlar üzerinde anlaşılması, sözleşmelerin imzaya hazır hale getirilmesi biraz zaman aldı. Sonunda 1 Mart'ta imzalandı. Bugün de burada sembolik imza töreni yapıyoruz."

- "Kredi Türk lirası bazlı. Yarısı 7 yıllık, diğer yarısı 5 yıllık"

Hayat Varlık Genel Müdürü Hilmi Güvenal, kredinin detaylarına ilişkin, "Kredi Türk lirası bazlı. Yarısı 7 yıllık, diğer yarısı 5 yıllık. Sabit değil, değişken faizlidir. İki farklı endeks kullanılıyor faizin tespitinde. Henüz kullanmadık ama bugün kullansaydık referans faizler son zamanlarda yükseldiği için ilk dönem faizi yüzde 16 civarında olurdu . Sonra da referans faizdeki gelişmelere göre azalacak veya artacak. Tecrübemiz uzun vadede bu tür dalgalanmaların törpülendiği ve ortalamada makul bir yere geldiğidir." şeklinde konuştu.

Ortakların veya grup şirketlerinin kefaleti benzeri bir teminatlandırma olmadığını belirten Güvenal, hiçbir kredilerinde bugün de geçmişte de hissedarların kefaleti olmadığını, şirketin tamamen kendi bilançosu ve yönetim gücüyle borçlandığını ifade etti.

Güvenal, bu kredinin şirketin yeni portföy alımlarında önemli bir güç olacağını belirterek, "Finansal sistemdeki tahsili gecikmiş krediler sürekli artan tutarlarda varlık yönetim şirketlerine satılmalarına rağmen yeni akışlarla büyümeye devam ediyor. Bugün envanter 60 milyar TL. Yıl sonunda 70 milyara gelir. Geçen sene 6,5 milyar TL anapara tutarında portföy satılmıştı, sektörün beklentisi bu yıl bu rakamın 8 milyarı aşması. Bu yıl kamu bankalarının satışını rahatlatan bir düzenleme de yapıldı. BDDK da satışlara yönelik bir düzenleme hazırlığında. Kamu bankalarının bilançosunda 16 milyar TL tahsili gecikmiş alacak var ve her sene bunun 2-2,5 milyarlık kısmının satışa gelmesini bekleyebiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Finansal problem yaşayan borçlu müşterilerine, bütçelerine uygun esnek ödeme koşullarını hızlı ve her yerde sunmak üzere çalışmaya devam edeceklerini bildiren Güvenal, ortaklarının ve kreditörlerinin desteğiyle yeni başarılara imza atacaklarını belirtti.

Güvenal, şunları kaydetti:

"Bu arada bu sektördeki iki şirketimizi TURKASSET'i ve Hayat Varlık’ı da Hayat Varlık çatısı altında 17 Mart'ta birleştirdik. Bu birleşmeden hemen bir beklentimiz yok, bugün için formalite ancak bundan sonra alacağımız portföylerde 2018 sonrasında borçlu müşterilerimizin ödemek zorunda kalacakları damga vergisi, harçlar ve BSMV'den bir müddet daha 2020-21'e kadar sakınabilmelerini sağlamak adına bugünden hazırlığımızı yapmış oluyoruz. Gönül ister ki kredi geri ödemelerinde borçluya yıkılan yüklerin toptan kaldırılması ve zaten sıkıntıdaki vatandaştan bir de damga vergisi, harç veya BSMV alınmasın."

Törene, ICBC Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Xu Keen ve ICBC Turkey Genel Müdürü Gao Xiangyang, EBRD Finansal Kurumlar Direktörü Noel Edison, EBRD Türkiye Yönetici Direktörü Jean-Patrick Marquet de katıldı.

Basın toplantısı imza töreniyle sona erdi.

AA