Advertisement

Havalimanı işletmeciliğinde faaliyet gösteren TAV Havalimanları'nın da içinde yer aldığı konsorsiyum tarafından işletilen Zagreb Havalimanı'nın yeni yolcu terminali açıldı.

TAV'dan yapılan açıklamaya göre Zagreb Havalimanı'nın yolcu kapasitesini yıllık 5 milyona çıkaran yeni terminal binası, düzenlenen bir törenle hizmet vermeye başladı.

Yeni terminalin açılışı için düzenlenen törene Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, Ulaştırma Bakanı Oleg Butkovic, TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener ile BTA İcra Kurulu Başkanı Sadettin Cesur'un da aralarında olduğu yaklaşık 500 davetli katıldı.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Şener, Hırvatistan'da son 10 yılda gerçekleştirilen en büyük altyapı yatırımı olan yeni yolcu terminalinin, modern mimarisi ve son teknolojiye sahip altyapısıyla Zagreb'i bölgenin öne çıkan havalimanlarından biri haline getireceğini bildirdi.

Havalimanı yapım ve işletmesinde tüm dünyada tercih edilen bir marka olarak bu projede yer almaktan memnuniyet duyduklarını aktaran Şener, "Uluslararası ortaklarımız Group ADP ve Bouygues ile Avrupa'da gerçekleştirdiğimiz ilk proje Zagreb oldu. İkinci proje ise Küba Havana olacak. Zagreb Havalimanı'nın Türkiye ve Hırvatistan arasındaki iyi ilişkilerin ve iş birliğinin daha da gelişmesine katkı sunacağına inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

- 330 milyon euroluk yatırımla hayata geçirildi

Yaklaşık 330 milyon euroluk yatırımla hayata geçirilen Zagreb Havalimanı'nın yeni terminali, 65 bin metrekarelik alana, sekiz yolcu köprüsüne, 30 check-in kontuarına ve bin 100 araçlık bir otoparka sahip.

Gelecek dönemde terminal kapasitesinin yıllık 8 milyon yolcuya kadar çıkarılması planlanırken, TAV, Zagreb Havalimanı'nı 2042 yılına kadar işletecek.

TAV Havalimanları'nın projeyi yürüten konsorsiyumda yüzde 15 payı bulunuyor. Konsorsiyum Zagreb Havalimanı'nın işletmesini Aralık 2013'te devralmıştı.

Yeni terminal inşaatı Mayıs 2014'te başlamıştı. Zagreb Havalimanı 2016'da, önceki yıla göre yüzde 7'lik artışla yaklaşık 2,8 milyon yolcuya hizmet verdi.

-BTA, Zagreb'de 13 yıllığına yiyecek-içecek alanlarını işletecek

TAV Havalimanları iştiraki BTA da Zagreb Havalimanı'ndaki yeni terminalin hizmete girmesiyle birlikte operasyonunu genişletti.

Havalimanındaki yiyecek içecek noktalarının sayısını 11'e ulaştıran BTA, Zagreb'de çift haneli büyüme bekliyor. Yurt içinde 5, yurt dışında 11 havalimanında yiyecek içecek hizmeti sunan BTA, Zagreb'de 13 yıllığına yiyecek-içecek alanlarını işletecek.

BTA İcra Kurulu Başkanı Cesur, misafirlerinin ihtiyaç ve beklentilerini yakından takip ettiklerini ve ona uygun konseptler hayata geçirdiklerini bildirdi.

Zagreb'de de bunu tekrarlayacaklarını aktaran Cesur, şunları kaydetti:

"Sevilen konseptlerimiz Cakes&Bakes, Needstop, BrewMark ve POM ile hizmet verirken, yeni markalarımız ev yapımı doğal dondurmaları, butik pastane ürünleri ve kaliteli kahveleri ile Antonia ve dünya sokak lezzetlerinin çeşitliliğini ve canlılığını yansıtan Spread'i de misafirlerimizle ilk defa burada tanıştıracağız. Zagreb Havalimanı'nda günde ortalama 2 bin 500 misafirimize hizmet vereceğiz."

BTA, Zagreb Havalimanı'nın yiyecek-içecek alanlarının işletmesi için açılan ihaleyi ekim 2015'te kazanmış, Ağustos 2016'da da faaliyete başlamıştı.

BTA, terminal içindeki yiyecek-içecek alanlarını işletmenin yanı sıra sekiz havayolunun uçak içi ikramlarını hazırlıyor ve havalimanındaki tek özel yolcu salonunu işletiyor.

AA