Advertisement

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla New York'ta hakim karşısına çıktı.

New York JFK havalimanında işadamı Rıza Sarraf davasıyla ilgili olarak gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Atilla, New York Güney Bölge Mahkemesi'nde hakim James C. Francis'in karşısına çıkarıldı.

Mahkemede Atilla'ya yöneltilen suçlamalar yüzüne okundu.

Hakim Francis, Atilla'ya "ABD'nin İran yaptırımlarını delmek" ve "bankacılık dolandırıcılığı" konusunda iki suçlama yöneltildiğini, suçlu bulunması halinde ilk suçlamadan 20 yıl, ikinci suçlamadan da 30 yıla kadar ceza alabileceğini söyledi.

Atilla'yı duruşmada geçici olarak mahkeme tarafından atanan avukat savundu. Hakim Francis, avukat tutma imkanı olmaması halinde Atilla'ya mahkemenin tüm dava için avukat görevlendirilebileceğini anlattı.

Savcılığın tutuklu yargılama talebi üzerine hakim tutukluluğun devam etmesi ve 10 Nisan'da Atilla'nın tekrar mahkemeye çıkarılmasına karar verdi.

New York Güney Bölge savcılığından daha önce yapılan açıklamada da, Atilla'ya işadamı Rıza Sarraf ve bazı diğer kişilerle birlikte "ABD finans kuruluşlarını kullanarak ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları delme" suçlaması yöneltildiği bildirilmişti.

Atilla'nın JFK havalimanından Türkiye'ye gitmek üzere ayrılacağı sırada gözaltına alındığı öğrenildi.

HALKBANK'TAN AÇIKLAMA

Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, gözaltı kararıyla ilgili BloombergHT'ye konuştu.

Taşkesenlioğlu, gözaltına alınma nedeniyle ilgili ABD'den bilgi alamadıklarını kaydederek "Halkbank olarak İran ile ilişkilerimizin şeffaf olduğu konusunda hiçbir tereddütümüz yok. Her türlü denetimden geçtik" açıklamasında bulundu.
 
ZEYBEKCİ'DEN AÇIKLAMA
 

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bloomberg'e yaptığı açıklamada, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı'nın ABD'de tutuklanmasının "yakışıksız" olduğunu bildirdi ve ABD'nin bu hamlesine ilişkin ilk önce Türkiye'yi bilgilendirebileceğini kaydetti.

Zeybekci, açıklamasında 16 Nisan'da Türkiye'de yapılacak referanduma ilişkin, Atilla Hakan'ın gözaltına alınmasının, Türkiye halkının geleceğini belirleyecek önemli bir karar alınmasından hemen önce gerçekleşmiş olmasının kayda değer olduğunun altını çizdi.