Advertisement

Bankadan yapılan açıklamaya göre, TSKB, uluslararası piyasalarda sürdürülebilirlik alanında bir ilke imza atarak, "Sermaye Benzeri Sürdürülebilir Tahvil" ihracını gerçekleştirdi.

Citigroup, Standard Chartered, HSBC, JP Morgan ve Societe Generale CIB olmak üzere 5 bankanın koordinatörlüğünde gerçekleşen 300 milyon dolarlık 10 yıl vadeli "TSKB Sermaye Benzeri Sürdürülebilir Tahvil" ihracı, uluslararası piyasalardan 4 kat talep gördü. Dünyadaki ilk sürdürülebilirlik temalı ve Basel 3 uyumlu "Sermaye Benzeri Sürdürülebilir Tahvil" ihracı için Londra ve Frankfurtta tanıtım toplantıları gerçekleştirildi.

Toplantıların ardından "güçlü" bir yatırımcı tabanına ulaşan TSKBnin "Sermaye Benzeri Sürdürülebilir Tahvil"ine gelen yaklaşık 1,1 milyar dolarlık talebin 300 milyon dolarlık kısmı karşılandı.

Tahvil ihracından sağlanan fonla, iklim değişikliğine çözüm üreten yenilenebilir enerji ve kaynak verimliliği yatırımları ile toplumsal faydaya yönelik sağlık ve eğitim gibi alanlardaki projeler desteklenecek. TSKB, bu tahvil ihracıyla sağlanan fonla finanse edilen projelerin Etki Raporunu da yıllık bazda yatırımcılarının bilgisine sunacak.

TSKB portföyünün yüzde 57si sürdürülebilir yatırım projelerinden oluşuyor

TSKBnin portföyünün yüzde 57si yenilenebilir enerji, enerji ve kaynak verimliliği ile çevre projelerini içine alan sürdürülebilir yatırım projelerinden oluşuyor. 2002den bu yana toplam yatırım tutarı 9 milyar dolara ulaşan 211 yenilenebilir enerji projesi için toplam 3,4 milyar dolar taahhütte bulunan banka, enerji verimliliği projelerinde ağırlıklı olarak demir çelik, çimento, inşaat, otomotiv, kimya ve plastik sektörlerine odaklanıyor.

Bugün itibarıyla TSKBnin finanse ettiği 100ü aşkın enerji verimliliği projesiyle tasarruf edilen yıllık enerji, 1,5 milyon kişilik bir kentin bir yıllık ısınmasına karşılık geliyor.

"Sürdürülebilir yatırımlara ilave kaynak yaratmanın mutluluğunu yaşıyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen TSKB Genel Müdürü Suat İnce, sermaye benzeri tahvil ihraçlarının finans dünyasının kullandığı önemli borçlanma araçları arasında yer aldığını belirterek, "Ancak biz konvansiyonel tahvil özelliklerine sürdürülebilirlik boyutunu da ekleyerek yenilikçi bir ürün tasarladık. Dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyan ihracımız, piyasalarda 4 kat taleple karşılandı. Sağladığımız bu fon sayesinde, öz varlığımızı güçlendirirken, sürdürülebilir yatırımlara ilave kaynak yaratmanın mutluluğunu yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

TSKB olarak sürdürülebilirlik uygulamalarını erken dönemde gündeme aldıkları için çok yol katettiklerini bildiren İnce, şunları kaydetti:

"Geçen yılın mayıs ayında Türkiyenin ilk yeşil tahvilini ihraç ettik. Uluslararası piyasalarda yaklaşık 14 kat talep gören ihracımız Global Capital, Bonds & Loans ve IFR gibi oldukça itibarlı platformlarda ödüllere layık görüldü. Geçtiğimiz haftalarda ise Türk finans sektörünün ilk entegre raporunu yayınladık. Tüm sermaye ögelerimizle ekonomi ve toplum için yarattığımız değere odaklandığımız bu raporda gelecek hedeflerimizi de paydaşlarımızın dikkatine sunduk.

Bugün de Sermaye Benzeri Sürdürülebilir Tahvil ihracımızla yeni bir ilke imza atıyoruz. Ülkemize kazandırdığımız her yeni uygulama sürdürülebilir kalkınma yolculuğumuzu bir adım öteye taşırken, bizlere de yeni ilkler başarmak yönünde büyük bir motivasyon sağlıyor."