Advertisement

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın ABD'de tutuklanmasına ilişkin, "Elbette adalet tecelli edecek. Ama bu şunu hatırlatıyor, 17-25 Aralıkları da unutmamız lazım. 17-25 Aralık operasyonları bir yargı darbesiydi." dedi.

Tüfekci, Yeşilyurt ilçesine bağlı Yeşiltepe Mahallesi'nde esnafla bir araya geldi.

Bakan Tüfenkci, 16 Nisan'da yapılacak halk oylamasına değinerek, Türkiye'nin güçlenmesini istemeyen terör örgütletinin "hayır" dediğini ifade etti. "Türkiye'nin Suriyeleşmesi, bölgenin lideri olmaması, ekonomik anlamda Türkiye'nin bölge ile ticaret yapabilir konuma gelmemesi için var gücüyle çalışanlar var." diyen Tüfenkci, şu değerlendirmelerde bulundu:

"İşte gördüğünüz gibi 17-25 yargı darbesi ile esasında bir başka nokta vardı. Halk Bankası operasyonu vardı. Halk Bankasına niye operasyon yapılmıştı o günlerde? Türkiye-Kuzey Irak petrol anlaşmaları, oradaki paranın Halk Bankası üzerinden işlem görmesi ve İran ile bir takım ticaretin o gün Halk Bankası üzerinde yapılması-yapılmaması noktasında gerçekten bir soru işaretiyle beraber normalde İran bahane edilerek, Irak'taki, bölgedeki Türkiye'nin istikrarına, gücüne, ticaretine karşı bir operasyon yapıldı.

İşte bugünlerde Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısını Amerika'ya gittiğinde tutukladılar. Elbette adalet tecelli edecek. Ama bu, şunu hatırlatıyor, 17-25 Aralıkları da unutmamız lazım. 17-25 Aralık operasyonları bir yargı darbesiydi. O gün Allah'a hamdolsun, hükümetimizin, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın dik duruşuyla biz o darbe girişimini de ekonomi üzerinden gerçekleştirimleye çalışılan darbe girişimini de yargı üzerinden gerçekleştirilmeye çalışılan yargı darbesini de önlemiş olduk. İşte onun için yeni bir sisteme geçmemiz lazım. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile inşallah Türkiye bir daha bu provokasyonları yaşamayacak."

AA