Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Türkiye ekonomisi yılın son çeyreğinde yüzde 3,5 büyüdü. 2016'da yüzde 2,9 oranıda büyümüş oldu. Bu gerçekten hepimizi sevindiren bir haber, sevindiren bir gelişme." dedi.

Ağbal, Gaziantep Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odasında düzenlenen "Maliye Politikası ve Reform Gündemi" toplantısında Türkiye İstatistik Kurumunca (TÜİK), 2016 yılına ilişkin üretim yöntemiyle hesaplanan gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) sonuçlarını değerlendirdi.

"Türkiye ekonomisi yılın son çeyreğinde yüzde 3,5 büyüdü. 2016'da yüzde 2,9 oranıda büyümüş oldu. Bu gerçekten hepimizi sevindiren bir haber, sevindiren bir gelişme." diyen Ağbal, 2016 yılının ilk yarısında yüzde 5'e yakın büyük bir büyümenin yakalandığını anımsattı.

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki hain girişiminin ekonomide birtakım sıkıntıları meydana getirdiğini, buna karşılık artan terör olaylarının ve turizmde meydana gelen olumsuz gelişmelerin ekonomide üçüncü çeyrekte daralmaya neden olduğunu vurgulayan Ağbal, "O zaman 1,8 olarak üçüncü çeyrekle ilgili bir daralma ifade edilmişti. Bugün anlıyoruz ki TÜİK üçüncü çeyreğe ilişkin büyüme rakamını revize etti. Üçüncü çeyrekteki büyüme rakamı da daha doğrusu daralma rakamı da yüzde 1,8 değil, 1,3 olarak revize edildi. Dördüncü çeyrekte hepimiz için son derece olumlu bir büyüme gelişmesi yakalamış olduk, yüzde 3,5'lik bir büyüme. Böylelikle Türkiye ekonomisi 2016 yılında yüzde 3'ü yakaladı." şeklinde konuştu.

Bakan Ağbal, geçen yılın ağustos ayından itibaren ekonomide meydana gelen yavaşlamayı bertaraf etmek için arka arkaya düzenlemeler yaptıklarını, yatırım tarafında özel sektör yatırımlarını teşvik etmek amacıyla gerek bankacılık sistemiyle gerek makro ekonomik tedbirlerle ilgili birçok karar aldıklarını söyledi.

Ardından maliye politikasını devreye soktuklarını hem yatırım hem üretim hem ihracatla ilgili arka arkaya bir kısım vergileri düşürdüklerini hatırlatan Ağbal, şunları kaydetti:

"Birtakım destekleri de artırdık. Daha sonra özellikle tüketim harcamalarını artırmak için makro ihtiyati tedbirler üzerinden bir geliştirme meydana getirdik. Tüketicinin krediye erişimini kolaylaştırdık. KOBİ'lerin nakde erişimini, kaynağa erişimini sağayacak arka arkaya düzenlemeler yaptık. Bugün ortaya çıkan rakamlar gösteriyor ki hükümet olarak almış olduğumuz kararlar son derece doğru ve isabetli kararlar olmuştur. Bu kararlar sayesinde ekonomide son çeyrekte çok hızlı bir toparlanma yaşanmıştır. Bu hepimiz için son derece sevindirici özellikle özel tüketim harcamalarının yüzde 5,7 gibi bir oranda büyümüş olması özellikle önümüzdeki dönemde de tüketim kaynaklı büyümenin devam edeceğini ortaya koyan önemli bir göstergedir."

Özel tüketim harcamaları

 Maliye Bakanı Ağbal, Türkiye ekonomisi için özel tüketim harcamalarının önemli bir büyüme kaynağı olduğunu vurguladı.

"Her ne kadar 2016'nın üçüncü çeyreğinde bu alanda bir yavaşlama olduysa da çok hızlı bir toparlanmayı son çeyrekte görüyoruz." diyen Ağbal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Diğer bizi sevindiren önemli bir gelişme yatırım harcamalarının yüzde 2 oranında artmış olması bu da çok önemli. Dünyada bugün genel anlamda yatırım harcamalarında bir yavaşlama var. 2016'da Türkiye'de de benzeri bir trendi gördük ama şimdi görüyoruz ki büyüme noktasında yatırım harcamaları da son çeyrekte önemli bir destek vermiş, bu da son derece önemli. Bizi sevindirmesi gereken önemli gelişmelerden birisi de sanayi. Son çeyrekte sanayideki büyüme oranının gerçekten hepimizi ziyadesiyle memnun etmesi lazım. Yüzde 5 oranında yıllık bazda sanayi üretiminde artış var. Ekonomide çarkların döndüğünü üreten Türkiye'nin üretmeye devam ettiğini bütün bu olumsuzluklara rağmen Türkiye'nin ayağına konulmak istenen bu prangalara rağmen ekonomide tam bir güven içerisinde yolumuza devam ediyoruz."