Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Euro Bölgesi'nde mart ayı nihai imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), 56,2 puanla yaklaşık 6 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Ekonomi araştırma kuruluşu IHS Markit Economics'in verilerine göre, Euro Bölgesi nihai imalat sanayi PMI şubatta 55,4 iken, martta 56,2’ye yükselerek Nisan 2011'den bu yana görülen en yüksek seviyeye ulaştı.

Euro Bölgesi ekonomisinin durumuna ve bölgedeki büyüme dinamiklerine ilişkin önemli gösterge olarak kabul edilen imalat sanayi PMI verisi, 56,2’lik piyasa beklentisini de karşıladı.

Ülkeler bazında ele alındığında Almanya’da mart ayı nihai imalat sanayi PMI 58,3 puan ile 71 ayın en yükseğine, Hollanda’da 57,8 puan ile 2 ayın en yükseğine, Avusturya'da 56,8 puan ile 3 ayın zirvesine, İtalya’da 55,7 puan ile son 72 ayın en yükseğine, İspanya’da 53,9 puan ile 5 ayın yükseğine, İrlanda’da 53,6 puan ile 5 ayın zirvesine, Fransa’da 53,3 puan ile 2 ayın yükseğine çıkarken, Yunanistan’da ise 46,7 puanla 2 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Euro Bölgesi imalat sektöründeki yükseliş ilk çeyrek sonunda daha da hız kazandı. Üretim ve yeni siparişlerdeki genişleme oranları 6 yılın en yüksek seviyesine yaklaştı.

- "Tüm önemli ticaret faaliyetlerinin altı yılın en yüksek seviyelerine yakın"

IHS Markit Economics Başekonomisti Chris Williamson, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Euro Bölgesi üretiminin ilkbahara girerken güçlenmesine karşın tedarik gecikmeleri ve artan maliyetlerden dolayı zorluk çekildiğini kaydetti.

Williamson, tüm önemli ticaret faaliyetlerinin 6 yılın en yüksek seviyelerine yakın olduğunu belirterek, "Bununla birlikte anket, tedarikçilerin artan talebi karşılama konusunda nasıl mücadele ettiğini gösteren tedarikçi teslim gecikmelerinin yaklaşık 6 yılın en yüksek seviyesine de işaret ediyor." ifadesini kullandı.

AA