Advertisement

Ekonomi araştırma kuruluşu IHS Markit Economics'in öncü verilerine göre, Euro Bölgesi bileşik PMI şubatta 56 iken martta 56,4 puana yükseldi. Böylece son 6 yılın en yüksen seviyesini gören endeks, 2011 yılının ikinci çeyreğinden bu yana en iyi çeyreklik performansı gösterdi.

Endeks, daha önce açıklanan öncü veride 56,7 puandan aşağı yönlü revize edildi.

Euro Bölgesinde mart ayı nihai hizmet sektörü PMI da 55,5 puandan 56 puana yükseldi. Hizmet sektörü PMI, öncü veride 56,5 puan olarak açıklanmıştı.

Almanya'da ise mart ayı nihai bileşik PMI 57 puandan 57,1 puana, hizmet sektörü PMI 54,4 puandan 55,6 puana çıktı.

-"Veriler, yüzde 0,6 GSYH artışı ile tutarlı"

IHS Markit Economics Başekonomisti Chris Williamson, konuya ilişkin açıklamasında, son PMI rakamlarında kaydedilen genişlemenin, etkileyici bir ekonomik büyüme oranına işaret ettiğini ifade etti.

PMI verilerinin yüzde 0,6’lık büyüme sinyali verdiğini belirten Williamson, "Son rakamlar, 2011'in ilkbaharından bu yana en güçlü çeyreklik dönemi gösteriyor ve 2017 yılının ilk üç ayında Euro Bölgesinde Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın (GSYH) yüzde 0,6 artması ile tutarlı." ifadelerini kullandı.

Williamson, ayrıca fiyat baskılarının yükselmeye devam ettiğini ve önümüzdeki aylarda daha yüksek tüketici fiyatlarına yönelmesinin muhtemel göründüğünü ifade ederek, "Ancak Avrupa Merkez Bankasının en azından bu yıl sonuna kadar para politikası duruşunu koruması muhtemel görünüyor." değerlendirmesini yaptı.

Şirketlerle gerçekleştirilen ankete dayanan PMI verisi, Euro Bölgesi ekonomisinin durumuna ve büyümesine ilişkin önemli bir gösterge olarak kabul edilirken, endekste 50 puanın üzeri ekonomik genişleme olarak görülüyor.