Advertisement

Konu Fed'in bilançosuna geldiğinde, piyasaların yanıtlardan daha çok soruları var. Ancak bu durum, Çarşamba akşamı merkez bankasının Mart toplantısının tutanaklarının açıklanması ile başlayarak, önümüzdeki aylarda değişebilir.

Yetkililer, Fed'in 14-15 Mart'taki toplantıda, 4.5 trilyon dolar büyüklüğe ulaşan bilançonun daraltılmasına ilişkin planı ciddi bir şekilde tartışmaya başladığını kaydediyorlar ve bu, yatırımcıların kapalı kapılar ardında gerçekleştirilen tartışmaya ulaşabilmeleri için ilk uygun tanımlama olacak. Bu detaylar Washington'da TSİ 21:00'de açıklanmadan bile önce, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) bazı üyeleri, toplantı sonrası yaptıkları yorumlarda, bu tartışmaya ilişkin bazı bilgileri verdiler.

Oaks, Pennsylvania'da SEI Investments Co.'dan Sean Simko, "Zemini hazırlıyorlar ve piyasaya Fed'in uygulayabileceği farklı senaryoları hazmetmesi için bol zaman veriyorlar" dedi.

Aşağıda, bilanço ile ilgili kilit başlıklar, politika yapıcıların bunlar hakkında daha ömce söyledikleri ve tutanaklardan nelerin çıkabileceği hakkında bazı detaylar yer alıyor.

Artırım Süreci

New York Fed Başkanı William Dudley, 31 Mart'ta Bloomberg Television'a yaptığı değerlendirmede, FOMC'un bilançoyu daraltmaya başlama kararı aldığı zaman, aynı zamanda faiz artırımlarına bir mola da verebileceğini söyledi.

Dudley, "Eğer bilançoyu normalleştirmeye başlarsak, bu kısa vadeli faiz artırımları için bir ikamedir ve aynı zamanda aslında kısa vadeli faiz artırımlarında bir mola almaya karar verebiliriz"" dedi

Dudley'in yorumları, federal fonlar faizi vadeli işlem verilerine göre, yatırımcıların 2018 yılının ilk yarısında faiz artırımı olasılığını Kasım ortasından bu yana en düşük seviyesine indirmesine neden oldu. Eğer tutanaklar bunları tekrar yükseltirse, bu önemli olacak.

Aktif Bir Araç Değil

Bu, açık bir şekilde, Fed'in para politikasını sıkılaştırmayı aktif bir şekilde ayarlamaktan ziyade geri planda kalmak istediği anlamına geliyor. Bu, yetkililerin görüş birliğine ulaşmış göründüğü alanlardan biri.

Fed Başkanı Janet Yellen, 15 Mart'taki basın toplantısında, "Komitenin Fed fonları faiz hedefi ya da kısa vadeli faiz hedefindeki varyasyonları kilit aktif politika aracımız olarak kullanmayı istediğini bir süredir vurgulamaktayız" dedi. Bilançonun rutin bir politika aracı olarak kullanmak istedikleri bir araç olmadığını söyleyen Yellen, "Bunun bir parçası olarak, Fed, menkul kıymetlerin vadesinin dolmasıyla birlikte yeniden yatırım yapmayı durdurarak, kademeli bir daraltma arıyor görünüyor" şeklinde konuştu.

Zamanlama

Sorunda iki farklı zamanlama unsuru var: Birincisi, Fed ne zaman bilançosunu daraltma planını duyuracak ve ikincisi süreç ne zaman başlayacak. Her iki konu da çözüme kavuşturulmamış durumda. Bu yüzden tutanaklarda bu konuda somut bir şey beklenmiyor.

Bu yıl FOMC toplantılarında oy hakkına sahip Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, Fed'in varlıkları ile ilgili ne yapacağı konusunda açık bir plan ortaya koyması gerektiğini ve böyle bir duyuruyuı ne zaman yapabileceğine ilişkin zamanın "yaklaşmakta" olduğunu söyledi.

Fed yetkilileri, faiz artırımlarının "iyi bir şekilde yapılmaya devam etmesi" ile birlikte, değişikliklerin kendiliğinden başlayacağını kaydettiler, ancak bunun ne anlama geldiği konusunda fazla bilgi vermediler. Guvernör Jerome Powell, 28 Mart'ta yaptığı açıklamada, Fed'in varlıklarında azaltmanın ne zaman başlayacağına ilişkin bir tahminde bulunmak için çok erken olduğunu söyledi ve San Francisco Fed Başkanı John Williams, 23 Mart'ta yaptığı açıklamada, Fed'in o noktada olmadığını, ancak bu yılın sonuna doğru, bilançonun normalleşmesi sürecini başlatmaya hazır olma durumuna yaklaşacaklarını belirtti.Williams'ın 2017 yılında oy hakkı bulunmuyor.

Önce Hazine Tahvilleri mi, Mortgage Destekli Menkul Kıymetler mi?

Fed, ekonomiyi desteklemek için acil tedbirler alırken, hem Hazine tahvilleri hem de mortgage destekli menkul kıymet alımı yaptı. Yetkililer her ikisinde aynı zamanda yeniden yatırımı durdurmayı seçebilirler ya da bunlardan birini öne alabilirler ve karar birbirini izleyen şekilde olabilir. Önümüzdeki bir yıllık sürede 425 milyar doların üzerinde Hazine tahvilinin vadesi dolarken, aynı dönemde Fed'in yeniden yatırım yapacağı mortgage tabanlı menkul kıymet tutarı, pazarın 2016 yılındaki toplam arzının yüzde 20'sine denk gelen 350 milyar dolar civarında. Yetkililer öte yandan, kriz öncesinde olduğu gibi, bilançolarını yalnızca Hazine tahvilleri kullanarak daraltabilir ya da bunu karışık olarak yapabilirler.Bu, tutanaklarda görülebiledceği üzere, tartışmanın yoğunlaştığı alanlardan biri.

Kaplan, her iki şekilde daraltmayı tercih ettiğini, ancak zaman boyutunun farklılaşabileceğini kaydetti. Kaplan, 23 Mart'taki konuşmasında, "Her biri farklı bir piyasa, farklı büyüklükte ve günlük piyasa hacmleri her birinde farklı" dedi ve "Planımız bu varlıkların her iki çeşidinin de azaltılması şeklinde olmalı ve bunlardan her birinin nasıl azalmasına izin vereceğimiz konusunda duyurusu yapılmış bir plan bulunmalı" şeklinde görüş bildirdi.

Bu yıl oy hakkı olmayan Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, bilanço komposizyonunun, zamanla, temel olarak Hazine menkul kıymetlerine döndürülmesi taratftarı olduğunu söyledi. 2017 yılında ıoy hakkına sahip Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker ise, Hazinetahvili ağırlıklı bir portföyü tercih ettiğini, ancak mortgage destekli menkul kıymetlerin tamamen eritilmesi konusunda henüz ikna olmadığını belirtti.

Nerede Duracak?

Fed yetkilileri, bilançonun, daraltma durdurulduğunda, muhtemelen tarihsel büyüklüğünden daha geniş tutarda olacağını işaret ettiler, ancak hiç kimse açık bir son noktadan bahsetmedi Williams, 29 Mart'ta yaptığı açıklamada, Fed'in, nerede duracağını bilmeden bilançosunu daraltmaya başlayabileceğini söyledi. Williams, "Bilançonun normalleşmesini başlatabiliriz ve ardından, X ya da Y'de durma konusunda karar verebiliriz" dedi.

Büyüklük tartışmasında önemli konulardan biri, Fed'in faizleri belirlemek için, koridor sistemini devam mı ettirmek ya da taban sistemine mi geçmek istediği. Koridor sisteminde, Fed'in iskonto faizi hedef faiz oranının üzerinde ve rezervlere uygulanan faiz ise bunun altında belirleniyor ve Fed, faizin orta noktada kalması için piyasaya likidite ekliyor ya da çekiyor. Taban sistemi ile, rezervlere uygulanan faiz hedef faize eşit ya da çok yakın bir seviyede belirleniyor.

İlk sistem daha geleneksel, ancak bilanço gerçekten çok büyük olduğunda ve sistemde yüklü miktarda fazla likidite olduğunda işlemiyor. Merkez bankası, Aralık 2015'te faiz artırımına başlamasından bu yana taban sistemine dayanıyor.

Kaplan, 30 Mart'taki konuşmasının ardından yaptığı değerlendirmede, "Bilanço büyüklüğünün ne seviyede olması ya da sistemin ne olması gerektiği haklkında konuştuğumuz zaman, masada savunacağım durum şıu olacak; Tek sesle konuşalım, bunu bir duyuru ile yapalım ve Fed başkanları dikkatlidir" dedi ve çok sesli konuşmanın çok fazla karışıklık yaratabileceğini ve bunun sorunlu bir durum olduğunu sözlerine ekledi.

Piyasa Tepkisi

Aslında, bilanço ile ilgili tartışmalarda mutlak bir görüş birliği varsa, o da, yetkililerin piyasaları 2013'teki hatalarını tekrarlayarak piyasaları karıştırmamak olmalı. Bu, dönemin Başkanı Ben Bernanke'nin, beklenmedik bir şekilde, Fed'in sonraki birkaç toplantıda varlık alımlarını azaltabileceğini söyleyerek faizlerde hızlı yükselişe neden olduğu zamandı.

Dudley, geçen hafta yaptığı açıklamada, tahvil piyasasının, Fed'in yeniden yatırımları yavaşlatmasına "sert bir yolla" tepki vermesine ilişkin bir endişe taşımadığını, zira tahmincileri çoğu bunun en azından 2018 yılının bir döneminde yapılacağını tahmin ettikklerini söyledi.

Wall Street analistleri buna katılmıyor. Bazıları, faizlerin aslında sert artabileceğini, zira Fed'in değişikliğinin Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alımlarını yavaşlattığı zamana denk gelebileceğini düşünüyor.

New York'ta Societe Generale SA ABD faiz strateji müdürü Subadra Rajappa, "İnsanlar henüz Fed'in yeniden yatırımlarını azaltmasının potansiyel etkilerine fazla dikkat etmiyor ya da bunu fiyatlamıyor" dedi ve küresel merkez bankası ortamının da değişmeye hazırlandığına dikkat çekti. Rajappa, "Bu nedenle, bilanço ayarlamasının çok fazla volatiliteye yol açmayacağı konusunda henüz ikna olmuş değilim" şeklinde görüş bildirdi.

New York Fed'in bir modeline göre, yatırımcıların kısa vadeli tahviller yerine daha uzun vadelileri tutmak için talep ettikleri ekstra faizi gösteren 10 yıl vadeli Hazine tahvilleri dönem primi, geçen ay, 8 Kasım'daki ABD başkanlık seçiminden bu yana en düşük seviyesini gördü. Rajappa, traderlar halihazırda Fed'in yeniden yatırımları yavaşlatmasını fiyatlıyor olsaydı, bu primin ve buna bağlı olarak sözkonusu faizlerin daha yüksek olacağını sözlerine ekledi.