Advertisement

ABD Merkez Bankası (Fed), Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 14-15 Mart'ta düzenlenen toplantısına ilişkin tutanakları yayımladı.

Tutanaklarda, faizleri kademeli olarak artırmanın uygun olduğu görüşünün sürdüğü bildirildi. Fed yetkilileri, faiz artışı gidişatına ilişkin değerlendirmeyi gerektiği takdirde değiştirmeye hazır olduklarını belirtti. 

Fed'in Mart ayı tutanaklarında, Hazine tahvillerinin ve mortgage destekli tahvillerin her ikisinin de yeniden yapılacak yatırım değişikliklerinin bir parçası olmasının gereği kaydedildi. Çoğu Fed yetkilisi, yapılacak yatırım değişikliklerinin gerekirse yılın sonraki dönemlerinde olacağı görüşünde. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), yeniden yapılacak yatırımlarda gidilecek değişiklikleri gelecek toplantılarda görüşmeye devam edecek. 

Bir takım Fed yetkilisi, hisse fiyatlarının "oldukça yüksek" olduğunu düşünüyor. Çoğu Fed yetkilisi ise mali politikanın ekonomi için yukarı yönlü bir risk oluşturduğu görüşünde. Federal Açık Piyasa Komitesi, küresel ekonomik risklerin geçtiğimiz aylarda genel olarak düşük seyrettiği düşüncesinde. 

Fed yetkilileri, enflasyonun hedefe ne kadar yakın olduğu ve işgücü piyasasındaki gevşekliğin seviyesi konularında bölünmüş durumda. Fed politika yapıcılarının hemen hepsi, ABD ekonomisinde tam istihdam olduğunu, veya ekonominin tam istihdama yakın olduğunu düşünüyor. Çoğu Fed yetkilisi ise, tüketimde Ocak ayında gerçekleşen düşüşün geçici olduğu kanaatinde. 

FOMC üyelerinin politika faizinin üst sınırını yüzde 1,00'e çıkarma kararı aldığı kritik toplantının tutanaklarında, "Üyelerin biri haricinde hepsi, mevcut koşullar ile ekonomik aktiviteye, iş gücü piyasasına ve enflasyona yönelik görünümleri değerlendirdikten sonra politika faizi aralığını yüzde 0.75-1.00'e yükseltmekte görüş birliğine vardı" ifadelerine yer verildi.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari'nin faiz artışına karşı çıkan tek üye olduğu belirtilen tutanaklarda, "Kashkari'nin son veriler FOMC'nin ikili hedefleri için ek ilerlemeye işaret etmediği için muhalif tarafta yer aldığı" bildirildi.

"Üyeler değerlendirmelerini değiştirmeye hazırlar"

Tutanaklarda, üyelerin çoğunun kademeli sıkılaştırmaya devam edilmesini desteklediği aktarılırken, "Üyeler, ekonomik görünüme yönelik değerlendirmeleri genel olarak çok az değiştiğinden kademeli hızda faiz artışının FOMC'nin tam istihdam ve yüzde 2 enflasyon hedefleri için muhtemelen uygun olduğunu düşünmeye devam etti" ifadelerine yer verildi.

Buna karşın enflasyona ve yeni mali politikalara yönelik belirsizliklerin sürdüğü vurgulanan metinde, "Üyeler, değelendirmelerini, iletişimlerini ve politika faizi için uygun gördükleri patikayı beklenmeyen gelişmelere yanıt vermek için değiştirmeye hazır olduklarının altını çizdiler." denildi.

Fed bilançosunu küçültmeye bu yıl başlayabilir

Mart ayı FOMC tutanaklarına Fed'in eleştirilere neden olan 4.5 trilyonluk bilançosuyla ilgili tartışmalar da yansıdı.

Birçok Fed yetkilisinin bilançonun pasif ve öngörülebilir bir şekilde küçültülmesinden yana görüş bildirdiğini ortaya koyan tutanaklarda, bunun hazine tahvilleri ve mortgage destekli menkul kıymetlere yönelik yeniden yatırımların kademeli olarak azaltılması ya da durdurulması yoluyla gerçekleştirileceği bildirildi.

Tutanaklara göre, Fed'in yeniden yatırım politikasına yönelik niyetinin uygulamaya geçmeden çok daha önce kamuoyuna iletilmesi konusunda hemfikir olan "çoğu üye ekonomi beklenen performansı göstermeye devam ederse, kademeli faiz artışlarının sürmesinin ve yeniden yatırım politikasının bu yıl içinde değiştirilmesinin uygun olacağına karar verdi."

Tutanaklarda, ayrıca 17 FOMC üyesinin yarısına yakının belirsizlik nedeniyle mali politikalara yönelik varsayımlarını ekonomik projeksiyonlarına yansıtmadığı ancak çoğu üyenin planlanan değişikleri "yukarı yönlü risk" olarak değerlendirdiği ifade edildi.

Bloomberg News ve AA