Advertisement

(20:31'de güncellendi)

ABD hisseleri, dolar ile birlikte yükseldi. Hazine tahvilleri, yatırımcılar Fed'in bilanço tablosunu küçültmeye niyetli olduğunu işaret etmesini yeniden değerlendirirken geriledi. Petrol ve altın yükseldi. 

S&P 500 Endeksi, enerji hisselerindeki sıçramayla yükseldi. Bankalar, 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizinin yukarı yönde hareket etmesiyle kazanç sağladı. Dolar, Mario Draghi'nin teşvikleri azaltmada aceleci davranmayacağını yeniden onaylamasının ardından euro karşısında güçlendi. Ham petrol, yatırımcılar OPEC'in petrol üretimi kısıtlamalarının devam edeceği spekülasyonuna bağlı olarak yükseldi. Gelişen piyasa varlıkları sert düştü. 

Fed'in bilanço tablosunu küçültmeye ilişkin söylemleriyle tetiklenen işlemler, Perşembe günü yön değiştirdi. Yatırımcıların dikkatleri, Trump yönetiminin politika önceliklerine dair Washington'dan gelecek ipuçlarına çevrildi. 

Piyasaların izleyeceği olaylar şöyle;

*ABD Başkanı Donald Trump ve Çinli mevkidaşı Xi Jinping bugün Florida'da iki gün sürecek zirve için bir araya gelecek.

*ABD'de Çarşamba günü açıklanan özel sektör istihdam verisinin güçlü çıkması, dünyanın en büyük ekonomisinde işe alma ivmesinin hızlanmakta olduğuna ilişkin yeni bir işaret vermesi ile birlikte, Cuma günü açıklanacak olan resmi istihdam verisi için beklentileri artırdı.

*Draghi'nin ardından, İrlanda ve Fransa'nın AMB Yönetim Konseyi üyeleri ise Cuma günü konuşacak.

Para Birimleri

*ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Çarşamba günü yüzde 0.1 düştükten sonra, New York saati ile 08:09'da yüzde 0.2 yukarıda seyrediyordu. Euro dolar karşısında fazla değişmedi.

*Güney Afrika randı yüzde 0.1 yükseldi ve son dönemdeki kaybının bir kısmını geri aldı.

Hisse Senetleri

*S&P 500 Endeksi, New York saatiyle 12:56'da yüzde 0.2 yükselişle 2,357.59'a ulaştı. Endeks, Çarşamba günü açıklanan Fed tutanaklarının ardından yüzde 0.5'lik kazançlarını silerek kapanışta yüzde 0.3 gerilemişti. 

*Stoxx Europe 600 Endeksi, Çarşamba günü fazla değişmeyerek kapanmasının ardından kapanışta yüzde 0.2 yükseldi. 

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, geçen haftayı yüzde 2.39'dan kapattıktan sonra bir baz puan yükselerek yüzde 2.35'e çıktı.

Emtia

*Batı Teksas petrolü (WTI), dün açıklanan verilerin ABD'de petrol üretiminin yükselişini yedinci haftaya taşıdığını ve stokların yükselerek yeni bir rekor seviyeye ulaştığını göstermesine rağmen kaybını geri aldı ve yüzde 1.1 yükselerek varil başına 51.73 dolar seviyesine çıktı.

*Altın vadelileri yüzde 0.4'lük yükselişle ons başına 1,254.30 dolardan işlem gördü. 

Asya

*Japonya hisse senetleri, son iki haftanın en güçlü düşüşünü göstererek dört ayın en düşük seviyesine indi ve Asya hisselerindeki kayıplar öncülük etti. Yen, dört günlük yükselişin ardından fazla değişmezken, Çin yuanı Trump-Xİ zirvesi öncesi hafifçe zayıfladı.

(20:31'de güncellendi)