Advertisement

(Güncellendi 10:42)

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Enflasyonda kurun etkisi var, geçişkenlik Mayıs sonuna kadar sürebilir. Enflasyonun sebebi arz düşüklüğüdür" " dedi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci,"Türkiye, gıda fiyatları oynaklığında dünyada bir numara" açıklamasını yaptı.

Zeybekci, " İhracatımız büyümeye ilk çeyrekte net katkı verecek. Yıllık büyüme ortalamamız yüzde 2,9 ile Avrupa genelinden çok daha yüksek" şeklinde konuştu.

Bakan Zeybekci, "Bugüne kadar AB ile ilişkilerimizde en önemli yılı yaşıyoruz Gümrük Birliği nedeniyle" açıklamasında bulundu.

Zeybekci, "16 Nisanın piyasalara net bir yansıması oldu mu, henüz değil. Geçtiğimiz haftayla ilgili dedim ki piyasalar bunu artık önümüzdeki haftadan itibaren pozitif anlamda satın almaya başlarlar. 7 Haziran seçimlerinde bunu birebir yaşamıştım. 7 Haziran seçimlerinde 20 Mayıstan itibaren negatife doğru dönmeye başlamıştı. Bu hafta içinde de pazartesi itibarıyla görmeye başladık. Bu gerçi geçen hafta itibarıyla başlamıştı. Borsa İstanbula ya da Türk kıymetlerine, hazine kağıtlarına, iç borçlanmaya, Türk şirketlerinin borçlanmalarına, borçlanma senetlerine, poliçelerine olan yabancı talep geçen hafta yoğun şekilde başladı. Kura da bunun geçen hafta yansımasını beklemiştim ama pazartesiden itibaren Türk lirasının yabancı paralar karşısında değer kazanmaya başlayacağı, pozitif yönde etkileneceği yönünde bir beklentimiz vardı. O da dün itibarıyla Borsa İstanbulda yoğun şekilde pozitif yönde yaşanmaya başladı. Daha yeni başladı, bu hafta boyunca ve ondan sonra sürecektir."

Türkiyedeki özel sektör yatırımlarının son 2 yılda artış olarak hemen hemen sıfır çektiğini belirten Zeybekci, tüketim ve yatırımda öteleme olduğunu, yabancı yatırımlarda bekleme dönemi yaşandığını söyledi.

Her şeye rağmen Türkiyenin geçen yıl 13 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım aldığını vurgulayan Zeybekci, "Bu sene doğrudan yabancı yatırımlarda, Türk kıymetlerine olan talebin yukarı doğru gitmesinde, dolayısıyla faizin aşağı inmesinde, yatırımların artmasında çok pozitif bir döneme gireceğimizi, 16 Nisandan sonra çok daha kalıcı şekilde göreceğiz. Bu hafta yoğun şekilde pozitif yönde etkilenmeleri hep beraber yaşayacağız" diye konuştu.