Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Bloomberg HT'de Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Başaran'ın sorularını yanıtladı.

Referandum sonuçlarını değerlendiren Şimşek "Doğu ve Güneydoğu'da sonuçlar oldukça iyi. Bunda iki etken var; kamu düzeninin sağlanması bölgeyi ciddi şekilde rahatlattı. Bu cazibe merkezleri programı da henüz devreye girmese de ciddi bir umut kaynağı" dedi.

"DEĞİŞEN BİR REJİM YOK"

Şimşek "Demokrasimiz kazanmıştır, burada değişen bir rejim yok sadece hükümet sistemi değişikliğine gittik" diye konuştu. 

YSK'nin mühürsüz zarfları da geçerli saymasına dair Şimşek şu yorumu yaptı; "Önemli olan milli iradenin sandığa baskı altında kalmadan net olarak yansımasıdır. Türkiye'nin güçlü demokrarik geleneği var..Zerre kadar suistimale ihtimal yoktur."

Fiyat istikrarının öncelikleri olduğunu belirten Şimşek "Fiyat istikrarı kalkınma ve gelişmesi açısından önemli. Zor bir dönemden geçtik, hain darbe girişimi oldu, ekonomi baskı altında kaldı. Ama biz gereken tedbirleri aldık..Enflasyonda hafif yükseliş var ama genel anlamda ekonomi güçlü." dedi.

ERKEN SEÇİM GÜNDEMDE Mİ?

Erken seçim ihtimaline dair ise Şimşek "Cumhurbaşkanımız dün net bir şekilde 2019 Kasım ayında yapılacağını ifade etti. AK Parti bugüne kadar seçimleri erkene aldı mı? Hayır. Türkiye için en kötüsü geride kaldı. Referandum belirsizliği de ortadan kalktı. İstikrar reformla desteklenirse kalıcı güçlü refah artışı getirecek" değerlendirmesini yaptı.

"Türkiye ekonomisinde öncelik verilmesi gereken konu ne" sorusuna Şimşek "5-6 eksen var, hepsine çalışmak lazım. Geniş kapsamlı dönüşüm gerekiyor." yanıtını verdi.

AB İLE İLİŞKİLER NASIL ŞEKİLLENECEK?

AB ile ilişkilerin referandum sonrası nasıl seyredeceğine dair ise Şimşek AB ile ilişkileri iyileştirmenin Türkiye'nin yararına olduğunu belirtti.

Şimşek "Kim ne derse desin Avrupa Birliği bizim önemli bir ticari ortağımız. Avrupa'ya sattığımız malları satacağımız başka pazar da yok. Türk bankalarına sağlanan finansmanının 3'te ikisinden fazlası bıradan geliyor, turistlerin 3'te 2'si Avrupa'dan geliyor...Nereden bakarsanız bakın AB bizim en önemli ortağımız. Pragmatik bir şekilde AB ile ilişkileri canlı tutmak, geliştirmek Türkiye'nin ve AB'nin menfaatinedir. Dolayısıyla Gümrük Birliği'nin güncellenmesi Türkiye için önemli bir fırsattır" yorumunu yaptı.

"KGF'NİN GÜÇLENDİRİLMESİ DOĞRU KARARDI"

Şimşek, Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) güçlendirilmesi, 250 milyar liralık destek, istihdam destekleri ve yeni yatırım teşviklerinin doğru kararlar olduğunu vurgulayarak, "Bütün bunlar, referandum sonrası belirsizliğin de azalmasıyla birlikte Türkiye'ye ivme kazandırabilecek, ülkenin ümidini artıran faktörler." ifadelerini kullandı.

Bunların kısa vadeli süreci yönetmek anlamında önemli olduğunu dile getiren Şimşek, orta vadede yapısal reformların daha güçlü şekilde devreye girerek bunu destekleyeceğini kaydetti.