Advertisement

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin liderleri, Brexit müzakereleri ilkelerine ilişkin klavuzu oy birliğiyle kabul ederken, İngiltere karşısındaki bu beraberliğin ne kadar süreceği belirsizliğini koruyor.

AB ülkelerinin devlet ve hükümet başkanları, İngiltere'nin ayrılık sürecini resmen başlatmasından bir ay sonra AB'nin Brexit müzakere ilkelerini görüşmek ve karara bağlamak üzere olağanüstü bir zirvede bir araya geldi.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, zirve başladıktan kısa bir süre sonra sosyal medya hesabından, "İlkeler oy birliğiyle kabul edildi" mesajını paylaştı. Tusk, İngiltere hariç AB ülkelerini tanımlayan AB 27'nin sıkı bir şekilde durduğunu ve Brexit müzakereleri için siyasi yetkinin hazır olduğunu belirtti.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise, AB 27'nin ilkeleri 15 dakikadan kısa bir süre içinde kabul ettiğini, AB 27 arasındaki birliğin faaliyette olduğunu vurguladı.

İlkeler

Kabul edilen 10 sayfalık klavuzla, AB'nin Brexit stratejisi ilkeleri belirleniyor. "Müzakereler boyunca AB'nin, bütün üye devletler için adil ve hakkaniyetli bir sonuç elde etmek için vatandaşlarının çıkarları doğrultusunda birlik ve beraberlik içinde hareket edeceği" belirtilen metinde, ayrılık müzakerelerinin 29 Mart 2019'da sona ereceği kaydediliyor.

İlkeler, İngiltere'nin AB'ye ne kadar borcu olduğu tespit edilene, İngiltere ile İrlanda arasındaki sınır sorunu çözülene ve vatandaşların hakları konusunda yeterli teminat verilene kadar iki taraf arasında gelecekteki ilişkilerin görüşülmemesini öngörüyor. İlkelerde ayrıca, AB Konseyi'nin İngiltere ile ticaret anlaşmasına ilişkin çalışma yapmaya hazır olduğu, ancak bunun ayrılıktan sonra tamamlanacağı ifade ediliyor.

Zirve öncesi başta Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel olmak üzere tüm liderler yaptıkları açıklamalarla İngiltere karşısında birlik mesajı vererek, İngiltere Başbakanı Theresa May'in taleplerinin "sıkı" bir şekilde ele alınacağını söyledi.

"İngiliz hükümeti 27 ülkeyi bölmek için elinden geleni yapacaktır"

Ancak bu görüş birliğinin ne kadar devam edeceği tartışma konusu. İngiltere'nin AB'nin zengin ve fakir ile güçlü ve güçsüz ülkeleri arasındaki yaklaşım farklarını kullanarak, birlikteliği bozmaya çalışacağı değerlendiriliyor.

Bu endişe, Belçika Başbakanı Charles Michel tarafından zirve öncesi dile getirildi. Bazı ülkelerin halihazırda İngiliz taktikleri ile nasıl başa çıkılacağını değerlendirdiğini kaydeden Michel, "Belki İngiliz hükümeti, 27 ülkeyi bölmek için elinden geleni yapacaktır. Bu kaçınmamız gereken bir tuzak." dedi.

AA