Advertisement

Petrol fiyatları, OPEC'in Kasım ayındaki petrol kesintisi kararından beri en düşük seviyesine indi.

Vadeli petrol kontratları New York'ta bu hafta yüzde 9.3 değer kaybetti ve 15 Kasım'dan beri en düşük seviyeye indi. ABD'de Enerji Enformasyon İdaresi'nin Çarşamba günü açıkladığı verilere göre, petrol üretimi 28 Nisan haftası da artarak 11 hafta üst üste yükseldi ve 2012'den bu yana en uzun yükseliş serisini gerçekleştirdi. Nijerya Petrol Bakanı'na göre, OPEC muhtemelen arz kesintisi anlaşmasını altı ay daha uzatma kararı alacak, ancak ABD'de kaya petrolü üretimine ilişkin kaygılar sürüyor.

Petrol, artmakta olan ABD üretiminin Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve aralarında Rusya'nın da bulunduğu diğer bazı önemli üreticilerin arz fazlasını gidermeye yönelik çabalarını etkisiz kılacağı endişesi ile sert düştü. OPEC, Haziran ayında sona erecek üretim kısıntısı anlaşmasının uzatılıp uzatılmamasını görüşmek üzere 25 Mayıs'ta Viyana'da bir araya gelecek. Rusya'nın, hükümetten bir yetkiliye göre, kısıntıların uzatılmasını desteklediği kaydediliyor.

Sydney'de CMC Markets baş piyasa analisti Ric Spooner, "OPEC ve diğerlerinden gelen üretim kısıntılarının bu safhada küresel stok seviyelerinde fazla bir etkisi olmadığı şeklinde bir hayalkırıklığı mevcut," dedi ve "Piyasa denge durumundan daha önce tahmin edilenden çok daha uzakta görünüyor. Petrol muhtemelen buradan 40 dolarların alt seviyeleri civarında bir banda inebilir" şeklinde görüş bildirdi.

Haziran Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında %3.9 düşüşle varil başına 43.76 dolara geriledi. Kontrat Perşembe günü 2.30 dolar ya da yüzde 4.8 düşerek 45.52 dolardan kapandı. Fiyatlar, OPEC'in arz kısıntısı konusunda anlaşmaya vardığı tarihten bir gün öncesi olan 29 Kasım'da 45.23 dolardan kapanmıştı.

Temmuz vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, %3.6 düşüşle 46.64 dolara geriledi. Bu hafta fiyatalr %7.78 düştü. Fiyatlar Perşembe günü 2.41 dolar düşerek 48.38 dolardan kapandı.