Advertisement

HSBC Portföy Yönetimi Stratejisti İbrahim Aksoy Bloomberg HT'ye Dolar/TL 'deki düşüşte Merkez Bankası'nın adımlarının yanı sıra yabancı yatırımcının pozitif algısının etkili olduğunu belirtti.

Merkez Bankası'nın çok önemli bir faiz artışı yaptığına dikkat çeken Aksoy, ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinde 370 baz puan civarında bir artış yaptı..Bu bir şekilde işe yaradı, risklerden arındırıldığında Lira en yüksek getirilerden birini sağlıyor. Böyle bir ortamda yabancı algısı hala pozitif. Kuru bu seviyeye getiren de bu oldu." diye konuştu.

Yurtiçi yerleşiklerin Döviz aldığını, referandum sonrası kur düşerken bu alımların devam ettiğinı belirten Aksoy, kur oynaklığının da düşük seviyelerde bulunduğunu hatırlatarak "Ancak olumsuz bir haber akışı gelirse kurun hızlı tepki gösterebileceği seviyelerdeyiz" yorumunu yaptı.

Aksoy "Kur daha düşük seviyelere gelmekte zorlanıyor. 3.94'ten 3.52'ye kadar çekilme görmüştük. Yatırımcılar temkinli tarafta durmayı tercih ediyor..Ama kurda Ocak'taki gibi sert yukarı yönlü yükselişler beklememek gerekir.." şeklinde devam etti.