Advertisement

DNG Danışmanlık Stratejisti Fatih Keresteci Merkez Bankası'nın TL depo karşılığı Döviz depo ihalesine sınır getirme kararını değerlendirdi. Keresteci yüksek tekliflerin görüntü olarak soru işareti yarattığını, bu limitin 'şeklen' bir önlem olduğunu kaydetti. 

Keresteci Bloomberg HT'ye "Bankacılık sektörü açısından gidip de piyasada bu işlemi yapmak yerine Merkez Bankası'na götürüp TL'yi verdiğinizde orada 1 puanın üzerinde bir getiri imkanı vardı, o da swap ihalelerine olan teklif miktarını 10 milyar dolar civarı bir yere getirmişti. Teklifin buraya gelmesi reel anlamda çok birşey ifade etmese de görüntü anlamında soru işareti yaratıyordu.

Eğer bu limit getirilmeseydi 1.25 milyar dolarlık ihaleye yaklaşık 12 milyar dolar teklif geldiğini görebilirdik..Kırılganlık arttığı zaman tersten yorumlanabilir, bankacılık sektörünün 10 milyar dolar döviz talebi var diye algılanabilirdi. Merkez Bankası ileride doğabilecek yanlış algılamayı ortadan kaldırmak için bunu yaptı. Bu, şeklen yapılan bir karar o yüzden de piyasada da çok etkisi olmadı" yorumunu yaptı.

TCMB döviz depo ihalesinde teklif tutarını toplam ihale tutarının %30'u ile sınırlamıştı.