Advertisement

Çin hisse senetleri, politika yapıcıların piyasaya istikrar getirmeye çalıştıklarına dair artan spekülasyonların ardından, öğleden sonraki işlemlerde kayıplarını sildi.

Şangay Bileşik Endeksi gün içinde yüzde 1 düştükten sonra toparlandı ve yerel saatle 14:40'da yüzde 0.5 yükselerek 3,105.88 seviyesine geldi. Likör üreticileri Wuliangye Yibin Co. ve Kweichow Moutai Co., en az yüzde 2.5'lik yükselişle CSI 300 endeksinin tüketici grubunu içeren göstergesinde en çok kazananları arasında yer aldı. Hong Kong'da, Hang Seng Endeksi yüzde 0.6'lık kaybını geri alarak, önceki kapanış seviyesine yaklaştı.

Devlet kontrolündeki fonların, Çin'deki 6.6 milyar dolarlık hisse senedi piyasasında dalgalanmaları yönetmek için düzenli olarak müdahale ettiğinden kuşkulanılıyor. Şangay gösterge endeksi, konuyla ilgili doğrudan bilgi sahibi kaynakların devlet kontrolündeki fonların ihtiyaç duyulduğunda hisse senetlerini satın almak üzere hazır beklediğini kaydetmeleri ile birlikte, Tek Kuşak Tek Yol Zirvesi'nden önce düşüşlerini durdurdu.

Hong Kong'daki UOB Kay Hian Ltd. İdari Direktörü Steven Leung, “Şangay Bileşik Endeksi 3,050 seviyesine yaklaştığında, 'milli takım' diyebileceğimiz bir kaynak muhtemelen o seviyeyi koruyacak,” dedi ve “Her ne kadar Kuşak zirvesi bitmiş olsa da, onların hala bahsi geçen seviyeyi korumaları gerekir, çünkü eğer endeks 3,000 seviyesine gelirse panik halinde bir satış dalgası ortaya çıkar” şeklinde konuştu.