Advertisement

Finansal Kurumlar Birliği (FKB) verilerine göre, bankacılık dışı finans sektörü olarak anılan finansal kiralama, ticaretin finansmanı (faktoring) ve finansman şirketleri sektörlerinin aktifleri ilk çeyrekte yüzde 22,4 artışla 115 milyar 963 milyon TL'ye çıktı.

Finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerini tek çatı altında temsil eden FKB, 3 sektörün 2017 yılı ilk çeyrek konsolide verilerini açıkladı.

Buna göre, söz konusu 3 sektörün aktif toplamı yüzde 22,4 artışla 115 milyar 963 milyon TL'ye, işlem hacmi yüzde 25,7 artışla 45 milyar 517 milyon TL'ye, faaliyet konusu alacakları yüzde 22,3 artışla 104 milyar 195 milyon TL'ye, öz kaynak büyüklüğü de yüzde 16,4 artışla 16 milyar 422 milyon TL'ye ulaştı.

Net karlılık artışı ise yüzde 46,3 olarak gerçekleşti.

- "İlk çeyreği başarılı şekilde geride bırakıyoruz"


FKB Başkanı Mehmet Cantekin, verilere ilişkin değerlendirmesinde şunları kaydetti:

"Tüm Türkiye'ye hakim olan güven ve istikrar ortamı ile birlikte, bankacılık dışı finans sektörü olarak 2017'nin ilk çeyreğini başarılı bir şekilde geride bırakıyoruz. finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketleri sektörlerinin güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyüme yönünde, bütün paydaşlarıyla yakın bir iletişim içinde, geleceğe umutla bakıyor.

Açıkladığımız rakamlarla, ekonomimize sunduğumuz katkıyı ne ölçüde artırdığımızı da somut biçimde ortaya koyduk. Birliğimiz, ekonomimizin can damarı olan reel sektöre sürdürülebilir büyüme için uzun vadeli kaynak sağlamaya var gücüyle devam ediyor."

FKB çatısı altında temsil edilen 3 sektörün finansal performansına ilişkin bilgi veren Cantekin, "2016 yılında bıraktığımız yerden büyümeye devam ediyoruz. 2017 yılının ilk çeyreğinde finansal kiralama sektörümüzün alacakları yüzde 24,8 artarak 46 milyar TL seviyesini geçti. Sektörün aktif büyüklüğü ilk çeyrekte yüzde 25,2, öz kaynakları ise yüzde 13 büyüdü." ifadelerini kullandı.

- "Büyüme ivmesi devam ediyor"


Faktoring sektörüne bakıldığında 2017 ilk çeyrek rakamlarına göre işlem hacminin 32 milyar 560 milyon TL, alacaklarının ise 30 milyar TL seviyesini aştığını bildiren Cantekin, sektörün aktif büyüklüğünün 2016'nın ilk çeyreğine kıyasla yüzde 23,7'lik artışla 32 milyar 589 milyon TL, öz kaynaklarının ise yüzde 10 büyüme ile 5 milyar 169 milyon TL olarak gerçekleştiğini dile getirdi.

Faktoring sektörünün 61 şirketle faaliyet gösterdiğini, her geçen gün genişleyen ve bugün sayıları 100 bin seviyesine ulaşan müşteriye hizmet verdiğini belirten Cantekin, şu açıklamalarda bulundu:

"Finansman şirketleri tarafında ise 2017 ilk çeyrek rakamlarını yine geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırdığımızda sektörün büyüme ivmesinin devam ettiğini görüyoruz. Sektörün işlem hacmi yüzde 94 gibi rekor bir seviyede büyüyerek 7,9 milyar TL'ye ulaştı.

Aktif büyüklük 32 milyar TL seviyesini geçerken, mikro kredilerde pazara giren yeni üyelerle müşteri sayımız 3 milyon kişiye yükseldi. Sektörün alacak büyüklüğü ise 27 milyar TL'nin üzerinde."

Cantekin ayrıca, 2017 ilk çeyrek sonuçları itibarıyla, FKB'nin temsil ettiği finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerinin toplam finans sektörü içindeki payının aktif büyüklüğüne göre yüzde 3,9, alacaklara göre yüzde 5,4, öz kaynaklara göre ise yüzde 4,9'a eriştiği, toplam işlem hacminin GSMH içindeki payının da yüzde 7 olarak gerçekleştiği bilgisini paylaştı.

AA