Advertisement

Dolar/TL güne yükselişle başladı. Kur saat 09:49 itibariyle %0.5 yükselişle 3.5583'ten işlem görüyor. TL böylece dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi oldu. Euro ise %0.8'i aşan artışla 3.95'e kadar yükseldi. 10 yıllık tahvil faizi 7 baz puan yükselerek %10.71 ile Perşembe gününden beri en yüksek seviyeye çıktı. 

Türk Lirası Ocak ayında tarihi zirveyi görmesinden bu yana yaklaşık %10 değer kazandı.

Piyasalar dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesine odaklandı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın görüşmede ekonomi, ticaret ve savunma alanlarında atılacak adımların değerlendirildiğini belirtti. PKK ve DAEŞ başta olmak üzere terör örgütleriyle mücadele masaya yatırılırken, FETÖ'ye yönelik atılabilecek adımlar da görüşüldü. Donald Trump basın toplantısında "Türk halkını terörle mücadelede destekliyoruz. Türkiye'yi PKK ve DEAŞ'a karşı destekliyoruz" dedi.

Kapital FX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan "TL'nin bulunduğu yer itibariyle Erdoğan – Trump görüşmesi öncesindeki seviyelerini muhafaza ettiğini görüyoruz. Kurda halen 3,55 önemli bir orta nokta işlevinde, bu seviye üzerinde 3,58’in üzerine doğru bir hareket beklenebilir. USD’nin küresel piyasalarda zayıf bir görüntü çizmesiTRY başta olmak üzere EM kurları açısından olumlu." değerlendirmesini yaptı.

MOODY'S: TÜRKİYE BİZİ ŞAŞIRTABİLİR

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s dün “Gelişmekte olan Piyasalar Zirvesi” düzenledi. Toplantıda Türkiye'ye ilişkin değerlendirmelere de yer verildi ve “Yerel ve jeopolitik risklerin büyüme gidişatını baskılaması sebebiyle Türkiye'de 2017’de reel Gayri Safi Hasıla büyümesinin % 2,6, 2018'de ise % 2,9 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz" değerlendirmesi yapıldı.

Açıklamada “Hükümet ekonomik reform programını geliştirerek, büyümeyi destekleyerek, tasarruf oranını artırarak ve dış finansmana olan sermaye bağımlılığını azaltarak bizi şaşırtabilir.” ifadesine yer verdi.

Bugün yurtiçinde ve yurtdışında piyasaları etkileyebilecek önemli bir veri akışı bulunmuyor.