Advertisement

Tahvil piyasaları, Donald Trump başkanlığında yaşanmış olabilecek en derin kriz olan "Flynn soruşturmasını" Fed'in bu yıl gerçekleştireceği faiz artışı fiyatlamalarını düşürerek yorumluyor.  

Fed'in gelecek ay faiz artırımına gitmesi, şu anki federal fonlama oranı ve gelecekteki gecelik endeks swap faizine bağlı olarak yaklaşık yüzde 64'ten fiyatlanıyor. Bu fiyatlama, geçtiğimiz hafta yüzde 80 seviyesindeydi. Fed'in Eylül ayında harekete geçme ihtimali de azalış gösteriyor ve Fed fon vadeli piyasası, Kasım ayına kadar faiz artışı fiyatlamasında bulunmuyor.

14 trilyon dolar değerindeki Hazine tahvili piyasası, geçtiğimiz hafta FBI Direktörü James Comey'nin görevden alınmasını ve Donald Trump'ın Rus diplomatlara çok gizli bilgileri göstermesini normal karşılamıştı. "Flynn soruşturması" hakkında ortaya çıkan bu son gelişme, 10 yıl vadelilerin faizini 9 baz puan aşağı çekerek yüzde 2.24'e indirdi. Gösterge faizlerdeki bu düşüş, iki ayın en sert düşüşü oldu ve dünya çapında finans piyasalarını sarstı.