Advertisement

ABD Başkanı Donald Trump'a ilişkin endişeler ABD Borsalarında dün sert satışlara neden olurken Asya'da gelişen ülke paraları da düşüşte. Hazine tahvilleri ise yükseldi.

Singapur'daki Oanda'da FX Trader'ı olan Stephen Innes ABD'deki syasi gelişmelerin risk algısına baskı yaptığını belirterek "Trump'la ilişkili olan sorunların geniş çaplı etkileri mi olacak, yoksa ABD ile mi sınırlı kalacak, bu konuda kafa karışıklığı var" yorumunu yaptı.

Çin'de onshore yuan 4 günlük ralliyi sonlandırırken 10 yıllık hazine tahvilleri yükseldi. Tahvil faizi 2 baz puan yükselerek %3.62 oldu. Şanghay borsası düşerken Hang Seng endeksi 3. günde de düştü.

Güney Kore wonu ikinci günde de düşerken Kospi endeksi değer kaybetti. 10 yıllık hazine tahvilleri yükseldi.

Endonezya rupisi ve 10 yıllık tahviller düşerken Jakarta borsası Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesi yükseldi. Bankanın faiz oranını değiştirmeyerek %4.75'te tutması bekleniyor.

Filipin pesosu 2. günde de düşerken, borsa geriledi. Filipin ekonomisi ilk çeyrekte yıllık %6.4 büyüdü: Beklenti %6.7'ydi.

Seul'deki NH Futures'ta kur analisti olan Min Gyeong-won yüksek getirili varlıklara olan küresel iştahın azaldığına dikkat çekti. Credit Agricole ise gelişen ülke hisse ve tahvillerine portföy girişlerinin devam etmesini beklediklerini bildirdi.