Advertisement

Amerikalı ekonomistler, ABD Başkanı Donald Trump'ın odağında yer aldığı krizlerin ülke ekonomisini fazla etkilemeyeceğini düşünüyor.

Trump yönetiminin vaat ettiği sağlık, vergi ve altyapı reformları yerine Rusya ekseninde yoğunlaşan "skandal iddialarla" gündeme gelmesinin ülke ekonomisini nasıl etkileyeceği merak konusu oldu.

Beyaz Saray'daki dördüncü ayını yarın tamamlayacak Trump, ilk 100 gününde eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn ve Adalet Bakanı Jeff Sessions'in Rus yetkililerle yaptığı gayri resmi görüşmeler nedeniyle zor günler geçirmişti.

Flynn, görevine başlamadan önce Rusya'nın ABD Büyükelçisi Sergey Kislyak ile Moskova'ya yönelik yaptırımları görüştüğü iddialarının ardından istifa ederken, Sessions aynı sebeple Rusya'ya yönelik soruşturmalardan el çekmek zorunda kalmıştı.

Trump'ın başı son iki haftadır ise Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü James Comey'i görevden alması, Beyaz Saray'da görüştüğü Rus diplomatlara gizli istihbarat bilgilerini açıkladığı iddiası ve eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn hakkındaki soruşturmanın durdurmasını istediğine yönelik spekülasyonlarla ağrımaya devam etti.

Dünyanın en büyük ekonomisinde yaşanan siyasi çalkantı, küresel hisse senetleri ve doların hafta ortasında ciddi değer kaybetmesine neden oldu.

New York Borsası, Trump’ın “adaleti engellenmek” suçundan görevden alınmasına dahi yol açabilme ihtimali bulunan söz konusu iddiaların ardından hafta ortasında son 8 ayın en kötü gününü yaşadı.

Dalgalanmanın dün gelen tepki alımlarıyla durulması yatırımcıları biraz rahatlatsa da siyasi belirsizliğin piyasalarda süregelen iyimserliği dağıtabileceğinden korkuluyor.

- “Washington’da yaşananların ekonomiyi sarsması zor”

AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Moody’s Analytics Başekonomisti Mark Zandi, piyasaların verdiği kayıpların önemli bir bölümünün Trump’ın vergi reformu ve altyapı yatırımlarına yönelik beklentilerin azalmasından kaynakladığını belirtti.

Zandi, finansal piyasalarda gelecek günlerde yeniden ani dalgalanmalar yaşayabileceğini ancak bunların ABD ekonomisi için şimdilik tehlike arz etmediğini vurgulayarak, “ABD ekonomisinin temellerinin sağlam olduğunu düşünüyorum. Washington’da yaşananların ülke ekonomisini sarsması zor” değerlendirmesini yaptı.

- “Ekonomik vaatlerin gerçekleşme ihtimali azalıyor”

Öte yandan, Trump yönetiminin taahhüt ettiği ekonomik politikaları bu yıl içinde hayata geçiremeyeceğini öngören Zandi, “Beyaz Saray’ın vergi reformu ve de regülasyonlar dahil olmak üzere ekonomik politikalarının çoğunu gerçekleştirme olasılığı giderek azalıyor. Mevcut politikaların önemli bir bölümü yürürlükte kalacağa benziyor ki bu sorun değil. Amerikan ekonomisi şu an iyi performans gösteriyor ve kısa vadeli beklentiler de olumlu” diye konuştu.

- “Vergi reform Kasım-Şubat döneminde yasalaşabilir”

Mott Capital Management Pörtföy Müdürü Michael Kramer ise Trump’ı çevreleyen skandalların ekonomi politikalarını “tehlike düşürdüğü” tezine katılmadığını belirtti.

Kramer, “Ekonomi politikalarının risk altında olduğunu düşünmüyorum çünkü bunlar sadece Trump’ın değil, Cumhuriyetçi Parti’nin planları. Cumhuriyetçiler Obamacare’i iptal etmeyi ve vergi reformunu 2010 yılından beri planlıyor. Şu an hem Beyaz Saray’ın hem Temsilciler Meclisi’nin hem de Senato’nun Cumhuriyetçilerin kontrolünde olması kimin başkan olduğundan daha önemli” ifadelerini kullandı.

Buna karşın, Trump’a yönelik skandal iddiaların vaatlerin hayata geçirilmesini kısmen yavaşlatabileceğini vurgulayan Kramer, “vergi reformunun Kasım-Şubat döneminde yasalaşacağı” öngörüsünde bulundu.

Kramer, ayrıca hisse senedi piyasalarındaki genel yükseliş grafiğinin sürdüreceğini dile getirirken, “Bence, S&P 500 Endeksi bu yıl 2 bin 500 – 2 bin 550 puan aralığına yükselecek. Çünkü dünya ekonomisinde iyileşme yaşanıyor ve gelirlerdeki artışın temeli güçleniyor. Şirketlerin finansalları satışların arttığını, fiyatların yükseldiğini gösteriyor” değerlendirmesini yaptı.

Trump’ın görevini kötüye kullanmaktan “azledilmesi” olasılığının çok düşük olduğunu belirten Kramer, ayrıca vergi reformu ve altyapı yatırımları gibi vaatlerin hayata geçirilmemesinin ekonominin şu an sağlam görünün temellerini sarsmayacağını sözlerine ekledi.

AA