Advertisement

ABD Başkanı Donald Trump, resmi temaslarda bulunmak üzere eşi Melania Trump’la birlikte Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'a geldi.

Trump, temasları çerçevesinde başkent Riyadda ABD-Suudi Arabistan, Körfez ülkeleri ve İslam ülkeleri adı altında 3 ayrı zirveye katılacak.

Ziyarete dair AA muhabirine konuşan Suudi Arabistan Şura Meclisi üyesi Dr. Abdurrahman Heycan, "Trump ziyareti birçok açıdan önemli. Bunlardan ilki ise ilk ziyaretini Müslümanların kıblesini içinde barındıran ülkeye yapması" diyerek, ABD- Suudi Arabistan ilişkileri açısından ziyaretin siyasi, ekonomik, askeri ve güvenlik boyutlarının bulunduğunu iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin ise diğer ilişkilerin durumunu belirleyecek ana etken olduğunu ifade etti.

Heycan, ayrıca Filistin konusu, Suudi Arabistan ile ilgili olarak gündeme gelen insan hakları ihlalleri ve diğer tartışmalı konuların da ziyaret kapsamında görüşüleceğini söyledi.

- Ziyaretin ana ekseni: Ekonomi

Suudi Arabistanlı ekonomist Cemal Benun da Barack Obama döneminde durma noktasına gelen ve Suudi Arabistan da dahil bölge ülkelerini başta ekonomi olmak üzere birçok alanda olumsuz etkileyen ilişkilerin bu ziyaret ile yeniden aktifleşeceğini ve ana eksenin de ekonomi olacağını ifade etti.

Benun, ABDnin petrol konusunda hala Suudi Arabistana ihtiyacı olduğunu hatırlatarak, Başkan Trumpın ilk yurt dışı gezisini Suudi Arabistana yaparak bölgede çok önemli bir aktör ile ilişkilerini yeniden düzeltme ve stratejik bir müttefik kazanma hedefi taşıdığını aktardı.

Kral Suud Üniversitesi Siyaset Bilimi öğretim görevlisi Prof.Dr. Muhammed el-Harisi de karşılıklı çıkar üzerine kurulan ilişkiler bağlamında uzun yıllar çok iyi devam eden ABD ve Suudi Arabistan ilişkilerinin eski Başkan Obama döneminde Casta yasası ve İran ile nükleer anlaşma gibi bazı konularda krizler ve derin görüş ayrılıklarına sahne olduğunu hatırlattı.

Harisi, mevcut ABD yönetimi ile kalkınma ve güvenlik alanında iş birliği ile iki ülke çıkarları doğrultusunda ilişkilerin yeniden kurulduğunu, bu yeni ittifakın Filistin, Yemen ve Suriye sorunu gibi bölge problemlerine çözüm sunabileceğini dile getirdi.

Ortadoğuda barışın önünün açılması için bu ziyaretin fırsat olduğunu kaydeden Harisi, "ABD yönetiminin bu ziyaret ile Ortadoğudaki sorunu görmesini bundan sonra bölgeye çözüm odaklı yaklaşmasını umuyorum." dedi.

Suudi Arabistanlı ünlü yazar Halid Matrefi ise ziyaret kapsamında Körfez ülkeleri ile ABD arasında birçok silah anlaşmasının imzalanacağını öngördü.

Matrefi, bu ziyaretin bir önceki dönemde durağanlaşan ilişkilere ivme kazandırması temennisinde bulunarak, ziyaretin ayrıca İran ile ilişkilerini donduran Suudi Arabistana yapılmasından dolayı İranın bölgedeki varlığının bundan sonra zayıflayacağı görüşünü dile getirdi.

- Suudi Arabistan medyasında Trump ziyareti

Öte yandan, ziyaret öncesi Suudi Arabistan cadde ve sokaklarına "daha önce görülmemiş" bir şekilde Trumpın fotoğrafları ve ABD bayrakları asılırken, ülke basını da haberlerinde bu ziyarete geniş yer ayırdı.

Suudi Arabistan medyasında "tarihi" şeklinde nitelendirilen ziyaretin oyunun kurallarını yenileyeceği, Trumpın ilk yurt dışı ziyaretini Suudi Arabistana gerçekleştirmesinin ülkenin gerçek konum ve önemini ortaya koyduğu, ayrıca Trumpın, kutsal Mekke şehrini sınırları içinde barındıran ülkeye ziyaretiyle Müslümanlara önemli mesajlar vermek istediği belirtiliyor.

AA

Kapat