Advertisement

AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi başladı

AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi başladı

Kongre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın salona gelmesinin ardından başladı

21 Mayıs 2017 Pazar, 08:57 Güncelleme: 21 Mayıs 2017 Pazar, 12:25

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nin yapıldığı Ankara Spor Salonu'na geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ı, Ankara Spor Salonu'nun girişinde Başbakan Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım'ın yanı sıra bakanlar, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) ve Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeleri karşıladı.

Erdoğan'ın gelişi sırasında "15 Temmuz Demokrasi Marşı" çalındı.

Salona girmeden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım, dışarıda kendilerini bekleyen kalabalığa AK Parti'ye ait otobüsün üstünden kısa bir selamlama konuşması yaptı.

Erdoğan'a salona girişinde eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım da eşlik etti. Yöresel kıyafetli çocuklar tarafından karşılanan Erdoğan daha sonra eşi, Başbakan Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım ile salondaki platform üzerinden izleyicilere beyaz ve kırmızı karanfiller dağıttı. Bu sırada Erdoğan'ın seslendirdiği "Beraber Yürüdük Biz Bu Yollarda" şiiri okundu.

Bu sırada salonda, üzerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafının bulunduğu "Kurucu lider, sağlam irade" yazılı dev pankart açıldı. Erdoğan çifti, daha sonra kendileri için ayrılan bölüme geçti. Erdoğan'ın yerini almasının ardından, kongrenin açılışı yapıldı.

Salona, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok'un fotoğraflarının yer aldığı "Vatan size minnettar" yazılı poster asıldı.

Kongredeki konuşmalar, işitme engelliler için işaret diliyle anlatılırken, yabancı konuk ve gazeteciler için İngilizce ve Arapça'ya çevrilecek. Konuşmalar, salon dışında kurulan ekranlardan da takip edilebilecek.

- Erdoğan'ın siyaset hayatı sinevizyonla anlatıldı

Erdoğan'ın salona girişi öncesinde salon ışıklarının bir bölümü söndürülürken, partililerin cep telefonlarının ışıklarını yaktıkları görüldü.

"Yeni Atılım Dönemi; Demokrasi, Değişim, Reform" temasını taşıyan kongrede, Cumhurbaşkanı Erdoğan salona gelmeden önce, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından Cumhurbaşkanlığına kadar geçen süreyi anlatan video film, halk ozanı Aşık Veysel'in "Uzun İnce Bir Yoldayım" türküsü eşliğinde salondakilere izlettirildi.

Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre salon dışında yaklaşık 80 bin katılımcı kongreyi izlemek üzere toplandı.

- Erdoğan yeniden genel başkan olacak

Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından 27 Ağustos 2014'te genel başkanlık koltuğunu Ahmet Davutoğlu'na bırakan Erdoğan, 998 gün aradan sonra yeniden AK Parti Genel Başkanlığını üstlenecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kurucusu olduğu partiye yeniden genel başkan seçilmesi beklenen kongrede, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişte önemli bir adım daha atılacak.

22 Mayıs 2016'da yapılan 2. Olağanüstü Büyük Kongre ile genel başkanlığa seçilen Başbakan Yıldırım, 364 gün genel başkanlık yapmış olacak.

AAÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 108.869 0,19
USD/TRY 5,7809 0,09
EUR/TRY 6,3951 0,08
EUR/USD 1,1060 0,00
FAİZ 12,15 -0,25
ALTIN/ONS 1.460,97 0,05
BRENT 64,07 -0,50
© haberturk.com
Yukarı