Advertisement

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, geçen yıl ve bu yılki ramazan ayı öncesi fiyatların karşılaştırıldığında, market raflarında en fazla fiyat düşüşünün yüzde 17.95 ile kuru incirde görüldüğünü, fiyatı en fazla artan ürünün yüzde 103.25 ile domates olduğunu bildirdi.

Bayraktar, ramazan ayı öncesinde tarımsal ürünlerin üretici ve market fiyatlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Ramazan ayına girerken market fiyatlarına bakıldığında geçen ay sonuna göre, 6 üründe fiyat değişimi görülmezken, 14'ünde azalma, 13'ünde ise fiyat artışı olduğuna dikkati çeken Bayraktar, en fazla fiyat düşüşünün yüzde 34.97 ile domateste, en yüksek fiyat artışının ise yüzde 24.94 ile kuru soğanda görüldüğünü ifade etti.

Bayraktar, üretici fiyatlarında ise geçen ay sonuna göre 12 üründe fiyat değişimi olmadığını, 9'unda azalma, 8'inde ise fiyat artışı yaşandığını belirterek, fiyatı en çok düşen ürünün yüzde 60.77 ile domates, en çok artan ürünün ise yüzde 266.67 ile kuru soğan olduğunu vurguladı.

Üreticideki fiyat değişimlerinin nedenlerine değinen Bayraktar, şöyle konuştu:

"Nisan'da piyasada eski ürün satılıyordu. Piyasaya giren yeni ürünün fiyatı, eski ürünün oldukça üzerinde gerçekleştiği için büyük bir fark oluştu. Patlıcanda da hasat edilen ürün miktarındaki azalmaya bağlı olarak artış yaşandı. Hava sıcaklıklarındaki yükselişle birlikte hasat edilen ürün miktarının artmasına bağlı olarak domateste, sivri biberde, marulda, salatalıkta, kabakta fiyat düşüşleri görüldü. Talepte yaşanan daralma nedeniyle havuç fiyatlarında da düşüş meydana geldi"

Bayraktar, geçen yıl ve bu yılki ramazan ayı öncesi fiyatlar karşılaştırıldığında ise, market raflarında en fazla fiyat düşüşünün yüzde 17.95 ile kuru incirde görüldüğünü, fiyatı en fazla artan ürünün yüzde 103.25 ile domates olduğunu söyledi. Bayraktar, söz konusu dönemde üretici fiyatlarında en fazla fiyat düşüşünün yüzde 38.64 ile yeşil soğanda tespit edildiğini, buna karşılık, fiyatı en fazla artan ürünün yüzde 280 ile patates olduğunu, bunu yüzde 175 ile kuru soğan, yüzde 114.75 ile domatesin takip ettiğini bildirdi.

"ET FİYATLARINDA ARTIŞ BEKLENTİMİZ YOK"

Bayraktar, gıda tüketiminin arttığı ramazan ayının, fiyatlarda yukarı yönlü bir baskıyı da beraberinde getirdiğine işaret ederek, "Odalarımızla yaptığımız görüşmelerde edindiğimiz izlenim, bu yıl ramazan boyunca kesimlik hayvan sayısında sıkıntı olmayacağı yönünde. Dolayısıyla et fiyatlarında artış beklentimiz yok. Aksi değişimler spekülatif hareketlerin habercisi olacaktır. Ramazan açısından koyun ve keçi eti üretiminde meydana gelecek düşüşün, halkımızı çok etkilemeyeceği görülüyor. Buna rağmen Türkiye'nin büyükbaş hayvan eti üzerindeki baskının hafifletilmesi açısından özellikle küçükbaş hayvancılığa ağırlık vermesi gerekli." değerlendirmesinde bulundu.

Üretim desteklenirse, et ve süt piyasasında istikrar sağlanırsa, et ithalatı söylemleriyle üreticiler tedirgin edilmezse kırmızı ette bir sorun olmayacağını dile getiren Bayraktar, kırmızı et üretiminin 1.5 milyon tonun üzerine çıkarılması gerektiğine dikkati çekti.

Şemsi Bayraktar, geçen yıl ramazan öncesi, markette dana etinin kilogram fiyatının 39.6 lirayken, bu yıl aynı dönemde yüzde 12.62 artışla 44.6 liraya çıktığına işaret ederek, aynı dönemde üretici fiyatlarının yüzde 11.3 artarak 24.8 liradan 27.6 liraya yükseldiğini söyledi.

Ette üretici fiyatlarındaki artışın esas nedeninin yem ve besilik dana fiyatlarındaki yükseliş olduğunu belirten Bayraktar, "Yemde KDV oranı indirilmesine rağmen üreticimiz bundan yararlanamadı, fiyatlarda enflasyonun çok üzerinde bir artış meydana geldi. Yem maliyetlerinde düşüş sağlanmadan üretici fiyatlarının inmesi mümkün değil. Ağırlıklı olarak fabrika yemi kullanan besicilerimize yem desteği verilmelidir." dedi.

EN ÇOK FİYAT FARKI ELMADA

Ramazan ayı öncesinde üretici ve market fiyatları arasındaki farkının en fazla yüzde 519.9 ile elmada görüldüğünün altını çizen Bayraktar, bunu yüzde 398.3 ile kuru kayısı, yüzde 300,4 ile marul, yüze 297.9 ile maydanozun izlediğini aktardı.

TZOB Başkanı Bayraktar, üreticiden kilogramı 67 kuruşa alınan elmanın markette 4 lira 15 kuruşa satıldığını vurgulayarak, üretici ve tüketici fiyatları arasındaki makasın bir türlü kapatılamadığını ifade etti.

Ramazanda makul fiyatlardan ürün alınabilmesi için çok tüketilen ürünlerin takibinin yapılması gerektiğini belirten Bayraktar, "Biz, bu işin takipçisi olacağız. Beklentimiz bütün kesimlerin sorumlu davranması, artan talebin suistimal edilmemesi. Spekülasyona fırsat verilmemeli, tedbirler zamanında alınmalı. Gıda denetimleri artırılmalı, halkın sağlığıyla oynanmasına izin verilmemeli." açıklamasını yaptı.

"PATATES, KURU SOĞAN VE DOMATESTE FİYAT ARTIŞI BEKLEMİYORUZ"

Toplantının ardından basın mensuplarının da sorularını yanıtlayan Bayraktar, patates ve kuru soğandaki fiyat artışlarının devam etmeyeceğini öngördüklerini, önümüzdeki aydan itibaren domateste tarla ürünlerinin piyasaya çıkacağını dolayısıyla domates fiyatlarında da bir artış beklemediklerini söyledi.

Bayraktar, üretici ile market fiyatları arasındaki makasın kapatılması gerektiğine dikkati çekerek, "Üreticinin bu manada örgütlenmesi çok önemli. Üretici örgütlerinin piyasaya girmesi hatta piyasayı regüle etmesi lazım. Söz konusu makasın kapatılmasına ilişkin Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in başkanlığında toplantılar yapılıyor. Örgütlenmenin güçlenmesi, bazı ürünlerde arzın daha fazla sağlanması noktasında bir takım tedbirlerin alınacağı ifade ediliyor. Onları da takip ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Haberturk.com