Advertisement

Kuzey Kore, dünya liderlerinin Kim Jong Un'un nükleer silah geliştirmesine ilişkin daha sert tedbirler alınacağını duyurmalarından birkaç gün sonra, Pazartesi günü erken saatlerde diğer bir balistik füze denemesi daha yaptı ve bu adım bir kez daha Güney Kore ve Japonya'nın tepkilerini çekti.

Güney Kore'den askeri yetkililere göre, Scud füzelerinin bir çeşidi gibi görünen bu füze yerel saat ile 05:39'da Kuzey Kore'nin batı kıyısı açıklarında Wonsan'dan ateşlendi ve Japonya'ya doğru 450 kilometrelik (280 mil) bir uçuş gerçekleştirdi. Japonya Baş Kabine Sekreteri Yoshihide Suga, füzenin Japonya'nın dış ekonomik alanına ulaşmış olabileceğini belirtti.

Bu yılki dokuzuncu deneme olan bu adım, G7 ülkelerinin Güney Kore'yi nükleer ve balistik denemeleri durdurmaya zorlamak için "tedbirleri sıkılşatırma" taahhüdünde bulunmasından iki gün sonra gerçekleşti. Dünya liderleri isole durumdaki bu ülkeden gelen provakasyonları nasıl durduracaklarını görüşüyorlar. Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in angajman ararken, ABD Başkanı Donald Trump ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe daha sert bir tutum alıyorlar.