Advertisement

JPMorgan'ın Perşembe günü yayınladığı bir ekonomik araştırma raporunda, Türkiye'de referandum öncesinde açıklanan mali teşvikler değerlendirildi.

Raporda, hükümet tarafından uygulamaya konulan mali teşviklerin bütçe açığını önemli ölçüde artırdığı belirtildi.

JPMorgan'ın raporunda söz konusu genişlemeci önlemlerin çoğunun geçici olduğu ve yıl sonuna kadar bitebileceğinin altı çizildi.

“Gevşek politikaların sadece erken seçime gidilecek olması durumunda (şu anda pek mümkün görnmüyor) sürmesini bekliyoruz.” ifadesi yer alan raporda, yükserk bütçe açığının Hazine üzerindeki yükü artırdığı belirtildi.

“Hükümet tarafından referandum dönemi öncesinde açıklanan mali paketler, bütçe perfromansını yılın ilk dört ayında önemli ölçüde zayıflattı.” denen raporda, “bize göre zayıflama endişe verici v ekonomik ve siyasi yönden bu politika sürdürülebilir görünmüyor” sözlerine yer verildi.

Raporda, mali genişlemenin devam etmesinin yatırımcı güvenini zedeleyebileceği ve sermaye girişleri için cesaret kırıcı olduğu belirtildi.

Erken seçim olmaması durumunda teşviklerin yılın ikinci yarısında geri alınmasını beklediğini belirten kuruma göre, bütçe açığı yıl ortasında GSYİH'nin yüzde 2.5'ini aşacak fakat yıl sonunda yüzde 2.1 seviyesine geri dönecek.