Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poors (S&P), Güney Afrikaya dair kredi notlarını koruduğunu duyurdu.

S&Pden yapılan yazılı açıklamada, Güney Afrikanın yerli para cinsinden kredi notunun "BBB-" seviyesinde, yabancı para cinsinden notunun da "BB+" seviyesinde korunduğu, görünümünün de "negatif" olduğu bildirildi.

Ülkenin ekonomik büyüme hızının zayıf olduğu belirtilen açıklamada, bunun mali düzenlemeler ve ekonomik eşitsizliğin orta dönemde azaltılması için risk oluşturduğu vurgulandı.

Açıklamada, Güney Afrikada bu yıl siyasi risklerin yüksek kalmasının beklendiğine işaret edilerek, bunun yatırımcı ve Tüketici Güveni üzerinde beklenenin üzerinde baskı oluşturmasının tahmin edildiği aktarıldı.

Ayrıca, S&P açıklamasında, ülkenin tarım sektöründeki iyileşmeye dikkat çekilerek, geçen yıl yüzde 0,3 büyüyen ekonominin bu sene yüzde 1 ve 2017-2020 döneminde de yıllık ortalama yüzde 1,5 genişlemesinin öngörüldüğü bilgisine yer verildi.

S&P, 3 Nisanda Güney Afrikanın yerli ve yabancı para cinsinden notlarını düşürmüştü.

Fitch de kredi notunu korudu

Bir başka uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratingsten yapılan açıklamada ise Güney Afrikanın yerli ve yabancı para cinsinden kredi notlarının "BB+" seviyesinde korunduğu, görünümünün de "durağan" olduğu ifade edildi.

Güney Afrikanın kredi notuyla ilgili düşük ekonomik büyümeye dikkati çeken Fitch, mart sonunda gerçekleşen yönetim kadrosundaki değişikliklerin mali düzenlemeleri ve özel sektör yatırımlarını olumsuz etkileyeceğine değindi.

Fitch, Güney Afrika ekonomisinin bu sene yüzde 1, gelecek yıl da yüzde 1,8 büyüme kaydetmesini öngörüyor.

Kuruluş, 7 Nisanda Güney Afrikanın yerli ve yabancı para cinsinden notlarını indirmişti.

AA