Advertisement

Türkiye İMSAD tarafından yayınlanan "Sektör Raporu Mayıs 2017"ye göre; yılın ilk çeyreğinde alınan yapı ruhsatları 2017'nin ilk üç ayında önceki yıl aynı döneme göre bina sayısı olarak yüzde 15, yüzölçümü olarak yüzde 17.2, değer olarak yüzde 3.6 ve daire sayısı olarak da yüzde 11.6 azaldı

Yapı ruhsatı verilen binaların Ocak-Mart toplamında yapıların toplam yüzölçümü 45 milyon metrekare olurken; bunun 25.4 milyon metrekaresi konut, 10 milyon metrekaresi konut dışı ve 9.6 milyon metrekaresi ortak kullanım alanı olarak gerçekleşti. Rapora göre ilk çeyrekte yapı izinleri ise metrekare olarak yüzde 22 artarak 39.3 milyon metrekareye yükseldi.

MAYIS'TA MEVCUT İNŞAAT İŞLERİNDE SIÇRAMA YAŞANDI

Rapora göre, mevcut inşaat işleri seviyesi ise Mayıs ayında, Nisan'a göre 10 puan arttı. Böylece Mayıs ayındaki mevcut işler seviyesi geçen yılın Mayıs ayındaki mevcut işler seviyesinin de 7.2 puan üzerine çıktı. Raporda, "Mevsimsellik ile birlikte hızlı bir toparlanma yaşanan inşaat sektöründe, verilen desteklerin de olumlu etkisi görüldü" denildi.

Raporda, mevcut konutlardaki iyileştirme veya yenileme gereksiniminin de, inşaat ve inşaat malzemesi sanayisi için önemli bir potansiyel oluşturduğu belirtildi.

SENET KULLANIMI ARTTI, PEŞİNAT ORANI AZALDI

2017'nin ilk dört ayında markalı projelerden konut satın alanların peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranlarının da incelendiği rapor, konut alımında senet kullanım oranının yüzde 50'ye yaklaştığını ortaya koydu.

Rapora göre, Nisan'da peşinat kullanım oranı yüzde 18'e gerilerken; banka kredisi kullanım oranı yüzde 35'e, senet kullanım oranının ise yüzde 47'ye yükseldi.

Rapora göre peşinat payındaki gerileme hane halklarının tasarruflarının azaldığı ve borçlanma ihtiyacının arttığını gösterirken; düşük kredi faizleri de borçlanma eğilimini tetikledi.

Senetlerin payının yüzde 50'ye yaklaşmasının daha önemli bir gelişme olduğu vurgulanan raporda, senet payının artmasının markalı üreticilerin satışlarını kendilerinin finanse ederek ödenmeme riskini üstlendiklerini gösterdiği belirtildi.