Advertisement

(16:21'de güncellendi)

Hisseler, Avrupa Merkez Bankası'nın teşvik programından erken çıkış işaretleri vermeksizin faiz oranlarında daha fazla düşüşe gitmeyi göz ardı etmesinin ardından fazla değişmedi. İngiltere'de hisseler, vatandaşlar genel seçimlerde oy kullanmak için sandık başına giderken olası sonuçların yaratabileceği şok riskleriyle geriledi. 

Avrupa hisse senetleri, Avrupa Merkez Bankası'nın politika kararının ardından ABD endeks vadelileri yüksek seviyelerini korurken erken kazançlarını geri verdi. Piyasalar, eski FBI Başkanı James Comey'nin Senato'ya vereceği ifadeyi bekliyor. Sterlin zayıfladı ve İngiltere devlet tahvilleri, İngiltere'de parlamentonun askıda kalacağı tehlikesiyle satıldı. 

Konuyla alakalı birkaç euro-bölgesi yetkilisinden gelen bilgiye göre, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi, akşamüstü düzenlediği basın toplantısında, büyüme görünümü beklentilerini yükseltirken daha zayıf bir enflasyon görünümü çizdi. Aberdeen Asset Management üst düzey yatırım müdürü Patrick O'Donnell, politika yapıcılarının, toparlanmaya ilişkin daha çok kanıt görene dek teşvik politikasından vazgeçme konusunda tereddüt edeceklerini belirtti. 

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Yatırımcılar İngiltere'de bugün yapılan seçimin sonuçlarını bekliyor. Sandıklar bugün İngiltere saati ile 22:00'de kapanacak.

*Comey Çarşamba günü Kongre'de yapacağı konuşma için hazırladığı metni yayınladı. Eski FBI Direktörü, bu metinde, ABD Başkanı Donald Trump'ın kendisinden eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Flynn'a ilişkin soruşturmayı durdurmasını istediğini söyledi

Para Birimleri

*ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi New York saatiyle 07:34'te yüzde 0.2 yükseldi. 

*Sterlin dolar karşısında yüzde 0.2 zayıflayarak 1.2937'ye inerken euro, yüzde 0.2 düştü. 

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.1 düştü. FTSE 100 ise yüzde 0.3 düştü. 

*Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, gösterge endeksin Çarşamba günü yüzde 0.2 yükselmesinin ardından yüzde 0.1 tırmandı.

Emtia

*Petrol, ABD stoklarındaki sürpriz artışın ardından Şubat 2016'dan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdikten sonra hafifçe toparlandı. Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.6 yükselerek varil başına 46.46 dolara çıktı.

*Altın yüzde 0.4 düşüşle ons başına 1,282.49 dolara indi.

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi iki baz puan yükselerek yüzde 2.2'ye çıktı.

*Gösterge İngiltere tahvillerinin faizi 4 baz puan artarak yüzde 1.04'e çıktı ve Avrupa'da en hızlı artan faiz oldu. Almanya tahvillerinin faizi bir baz puan arttı.

(16:21'de güncellendi)