Advertisement

Dün Türk askerlerinin Katar'da konuşlandırılmasına ilişkin tasarının TBMM'de kabul edilmesinin ardından 3.5580 seviyesine kadar yükselen kur yeni güne daha sakin seyirle başladı.

Saat 09:10'de %0.18 düşüşle 3.5440'tan işlem gören kur daha sonra 3.53'e geriledi, dün 4 seviyesini aşan euro ise 3.96'ya kadar çekildi.

Bugün piyasalarda Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı açıklandı. Faiz oranlarında beklendiği gibi değişikliğe gidilmedi.Günün devamında Eski FBI Başkanı James Comey'nin ifadesi izlenecek. İngiltere de bugün erken genel seçime gidiyor.

Avrupa Merkez Bankası'nın faiz ve parasal genişleme programında değişiklik yapması beklenmiyor. Başkan Draghi'nin konuşmasında vereceği mesajlar önemli olacak.

Dün yazılı savunması yayımlanan FBI Eski Direktörü Comey bugün Senato'da soruları yanıtlayacak. Comey'e, hem görevine son verilmesi hem de Rusya soruşturması kapsamındaki iddialarla ilgili soruların yöneltilmesi bekleniyor.

"EN ÖNEMLİSİ FBI"

Stratejist Serdar Özdemir Bloomberg HT'ye dış piyasalar için en büyük sürücünün Comey olduğunu belirtti. Özdemir "soru cevap bölümünde Comey'nin çok sinyal vermediğini görürsek dolar pozitif görüntü ortaya çıkabilir, güvenli varlıklarda satış olabilir. En önemli konu bu olacaktır çünkü İngiltere seçimleri zaten Muhafazakarların lehine olacaktır, piyasaya etkisi sınırlı olur. Avrupa Merkez Bankası'nın orta vadeli etkileri olacağı için kısa vadede en önemli konunun FBI olacağını düşünüyorum" dedi.İngiltere'de ise seçimin ilan edildiği tarihte anketler iktidardaki Muhafazakar Partiyi ana muhalefetteki İşçi Partisinin 20 puan önünde gösterirken, ilerleyen haftalarda aradaki fark % 3'e kadar düştü. Global Menkul Değerler Strateji Müdürü Uskuay dün Bloomberght.com'a seçimlerin sterlin üzerinde etkisi olabileceğini ama global piyasalar için sonuçların pozitif olacağını söyledi. Uskuay "Süper Perşembe' sonrasında piyasada risk iştahının artacağını ifade etti.