Advertisement

Piyasalar için kritik olan Perşembe gününde çoğu Asya para birimleri geriledi. Hisse senetlerinden oluşan MSCI EM Asya Endeksi fazla değişmedi. Çin'de bugün açıklanan ve ihracatla ithalatın ivmelendiğini gösteren ticaret verisine piyasalar fazla tepki vermedi. Yatırımcıların kritik gelişmeler öncesinde büyük pozisyon almakta isteksiz olduğu belirtiliyor. Bloomberg Dolar Spot Endeksi %0.1 yükseldi.

Malezya ringiti petroldeki düşüşle geriledi. Analistler bu düşüşün geçici olabileceğini ve ringitin bu yıl değer kazancının sürebileceğini belirtiyor. United Overseas Bank stratejisti Peter Chia'ya göre dolar/ringit 1-3 haftada 4.2210 seviyesine ilerleyebilir.

Güney Kore wonu Kuzey Kore'nin balistik füze fırlatmasının ardından geriledi. Kospi endeksi %0.3 geriledi. 10 yıllık tahvil faizi yatay seyrederek % 2.16'da kaldı.

Çin'de onshore ve offshore yuan yatay seyretti. Şanghay Borsası %0.1 yükseldi. 10 yıllığın faizi 2 baz puan düşerek %3.68 oldu. Ülkede dolar bazında ihracat Mayıs ayında %8.7, ithalat %14.8 arttı.

Tayland bahtı ikinci günde de geriledi. Küresel yatırımcılar dün net 257 milyon dolarlık tahvil 25.2 milyon dolarlık hisse sattı.

Endonezya rupisi ve borsası fazla değişmezken Filipinler'de peso %0.2 geriledi. Gösterge endeks dünkü %0.6'lık artış sonrası %0.3 geriledi. Ülkede Döviz rezervleri Mayıs ayında 82.1 milyar dolara yükseldi.