Advertisement

Perakende satış hacmi, nisanda bir önceki aya göre yüzde 0,1 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayına ilişkin perakende satış hacmi endeksini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, nisanda bir önceki aya göre yüzde 0,1 yükseldi. Bu dönemde otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar aynı seviyede kalırken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,6 arttı. Gıda, içecek ve tütün satışları ise yüzde 0,1 azaldı.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 3,2 artış gösterirken, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 2,1, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 0,3, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 2, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 1,7 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi nisanda, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,1 azalış kaydetti. Bu dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 3,6, otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,6 azalırken, otomotiv yakıtı haricindeki gıda dışı satışlar yüzde 3,1 artış gösterdi.

Gıda dışı sektörlerin nisanda geçen yılın aynı ayına değişimi incelendiğinde, bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 3, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 14, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 16,5 artarken, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 5,6, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 4 azaldı.

Perakende ciro

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, nisanda bir önceki aya göre aynı seviyede kaldı. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1,1, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,2 artarken, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 0,7 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,9 arttı. Söz konusu dönemde gıda, içecek ve tütün satışlarında yüzde 10,6, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlarda yüzde 12,9, otomotiv yakıtı satışlarında yüzde 21 yükseliş görüldü.