Advertisement

(22:14'te güncellendi)

Teknoloji hisselerindeki satış, ABD hisse piyasalarının canlı bir gün geçirmesini engelledi. Apple ve Nvidia sert düştü. Sterlin, İngiltere'de Muhafazakar Parti'nin parlamentoda çoğunluğu kaybetmesiyle düşüşe geçti. İngiltere'deki seçim sonuçları, Brexit müzakerelerinin başlamasına günler kala ülkeyi siyasi belirsizliğe sürükledi. 

Sterlin, iktidardaki Muhafazakar Parti'nin Avam kamarası'nda sandalyelerin çoğunu kazanması, ancak tek başına hükümet kurmaya yetecek denli desteği sağlayamamasının ardından sekiz ayın en büyük düşüşünü sergiledi. Para birimindeki çekilme, İngiltere hisselerini yukarı yönde destekledi ve FTSE 100 Endeksi, yüzde 1 civarında tırmandı. İngiltere'de tahviller yükseldi. 

İngiltere'nin dışında yatırımcıların dikkatleri, ABD hisse senedi göstergelerini yeni gün içi rekorlarına taşıyan çoşkunun ardından gerçekleşen teknoloji hisselerindeki sert düşüşe çevrildi. Teknoloji hisselerindeki aşağı yönlü hareket, Goldman Sachs'ın küresel yatırım müdürü Robert Boroujerdi'nin Facebook, Amazon, Apple, Microsoft ve Alphabet'teki düşük volatilitenin, yatırımcıların döngüsellik ve regülasyon gibi riskleri göz ardı etmelerine sebep olabileceği kounsunda uyarıda bulunmasının ardından başladı. S&P 500 teknoloji endeksi, yüzde 3 düştü.  

İngiltere seçimleri, yatırımcıların tüm hafta boyunca akıllarını meşgul eden önemli olayların toplandığı bir günü sonlandırdı. Ancak yatırımcılar İngiltere seçim sonuçlarından fazla etkilenmezken, Avrupa Merkez Bankası'nın politika kararını ya da eski FBI Direktörü James Comey'in Senato komitesindeki konuşmasını da fazla dikkate almadı. Dikkatler, Fed'den faiz artışı beklenen önümüzdeki haftaya çevrilecek. Önümüzdeki hafta, İngiltere, Japonya ve İsviçre merkez bankalarının da toplantıları gerçekleşecek.  

Hisse Senetleri

*S&P 500 Endeksi New York saatiyle 14:39'da yüzde 0.3 düşerken Dow Jones yüzde 0.1 yükseldi. Teknoloji hisseleri ağırlıklı Nasdaq Bileşik Endeksi, yüzde 1.9 düştü. 

*FTSE 100 Endeksi yüzde 1 tırmandı. Stoxx Europe 600 Endeksi ise yüzde 0.3 yükseldi. 

Para Birimleri

*Sterlin dolar karşısında yüzde 1.9 zayıfladı ve 1.2715'e indi. Yen, yüzde 0.3 çekilerek 110.32'ye geriledi ve euro, yüzde 0.2'lik düşüşle 1.1194 dolara indi. 

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.3 yükseldi. 

Tahviller

*ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin 2 baz puan arttı ve yüzde 2.20'ye çıktı. 

*İngiltere'nin gösterge tahvillerinin faizi Perşembe günü üç baz puan yükselmesinin ardından 3 baz puan düştü. 

*Almanya'da tahvillerin faizi, 1 baz puanlık artışla yüzde 0.26'ya gelirken, Fransa'da 10 yıllıkların faizi fazla değişmedi. 

Emtia

*Batı Teksas Petrolü (WTI), 2 günlük kaybının ardından yüzde 0.4 yükseldi ve varil başına 45.84 dolara çıktı. Petrol, ABD stoklarının beklenmedik bir şekilde artarak OPEC'in küresel petrol piyasalarında denge bulabilmesine yönelik şüphe uyandırmasıyla hafta boyunca düşüş sergiledi. 

*Altın, yüzde 0.6'lık düşüşle ons başına 1,271.30 dolara indi ve üç gün üst üste kaybetti. 

Asya

*Japonya'da Nikkei 225 Endeksi, yüzde 0.5 sıçradı. SoftBank Group, Boston Dynamics'i Alphabet'ten alma konusunda anlaşmasının ardından yüzde 7.4 yükseldi 17 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. 

(22:14'te güncellendi)