Advertisement

Dünya çapında merkez bankaları henüz uyum içinde olmasa da, aralarındaki uyuşmazlık azalmaya başlıyor. 

Avrupa Merkez Bankası, Perşembe günü teşvik programından çıkmaya doğru temkinli bir şekilde ilerlediği sinyalleriyle faiz oranlarının daha fazla düşebileceğini işaret eden söyleme yer vermedi. İngiltere Merkez Bankası yetkilileri, gelecek yıllarda gevşek politikayı kademeli bir şekilde kaldırmayı düşünüyor, ancak ülkedeki genel seçimin karışık sonuçlarının yansımalarının değerlendirilmesi gerekiyor. Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) ise teşvik politikasını yakın zamanda kaldırma gibi bir niyeti yok. 

Fed, diğer merkez bankalarının önüne geçmiş vaziyette. 13-14 Haziran'da yapılacak toplantıda, Fed'in faizlerde dördüncü kez artışa gitmesi bekleniyor. Bunun yanı sıra, Fed, 4.5 trilyon dolar değerindeki bilanço tablosunu küçültme planı oluşturuyor. Fed, bu süreçte küresel piyasaları sarsmaktan kaçınarak temkinli hareket ediyor. Bunların yanında Çin, politika yapıcılar finansal sistemin bir kısmında kaldıraçlı işlemleri azaltma yolları ararken para piyasalarında sıkılaşmaya izin veriyor. 

Dünyanın en büyük ekonomileri arasında yeni oluşmaya başlayan senkronizasyon, ilerleme kaydeden küresel büyümeyle birlikte geliyor. Merkez bankalarının arasındaki uyum, enflasyon hedeflerinin tutturulamamaya devam etse de, giderek artıyor. İşgücü piyasalarındaki gevşeklik, bir çok yerde sona eriyor ve IMF'nin tahminlerine göre, küresel üretimde bu yıl yüzde 3.5'lik bir artış bekleniyor.