Advertisement
GÜNCEL / SİYASET ABONE OL

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, mayıs ayı sonu i̇ti̇barıyla 112 bi̇n 450 bi̇n i̇ş yeri̇ açıldığını, bu yıl en çok tercih edilen mesleğin büfe, bakkal ve market işletmeciliği olduğunu bildirdi.

Palandöken, yazılı açıklamasında, yılın 5 ayında 112 bin 450 mükellefin tescil kaydı yaptırdığını, aynı dönemde 45 bi̇n 412 ki̇şi̇nin mesleği̇ni̇ terk etti̇ğini belirtti.

Geçen yıl sonu itibarıyla 1 milyon 602 bin 182 olan esnaf sayısının, bu yılın başından itibaren artışa geçtiğine işaret eden Palandöken, 2017'de en fazla tescili yapılan yapılan meslek grupları hakkında bilgi verdi.

Palandöken, 2017'de en çok tercih edilen mesleklerin büfe, bakkal ve market işletmeciliği olduğunu, bunu lokantacılık yemek ve içecek sunumu faaliyetleri, kahvehane, kıraathane ve çay ocağı işletmeciliği, tezgahlar ve pazar yerlerinde yapılan ticaret ile şehirlerarası yük taşımacılığının izlediğini kaydetti.

Mükellef sayılarında ve açılan iş yeri sayılarında 2016'ya göre 2017'de artış olduğuna dikkat çeken Palandöken, "Mayıs sonu itibarıyla ülkemizde 1 milyon 693 bin 720 esnaf ve sanatkara ulaşıldı. Aynı dönem itibarıyla iş yeri sayısı ise 1 milyon 822 bin 14'e ulaştı. İş yeri ve esnaf sayısını artırmak, ekonomiye katkı sağlamak adına son 5 yıldır yapılan uygulamalı girişimcilik eğitimlerimiz bu noktada güzel bir hizmet sağlıyor." değerlendirmesinde bulundu.