Advertisement

Wall Street Journal'ın haberine göre, sayısı fazla olmayan teknoloji devleri, beklenmedik endüstrilere ulaşarak ABD'de kontrolü ele geçiriyor. 

Amazon'un Whole Foods'u elde etmek için yeni bulunmuş olduğu 13.7 milyar dolar değerindeki teklif, ABD'deki güncel trendin en uç örneğini teşkil ediyor: ABD'deki en büyük teknoloji şirketleri, büyümeyi sürdürebilmek adına farklı endüstrilere doğru ilerliyor. İyi performans gösteren yöneticilerle birlikte bu şirketler, "teknolojinin her şeyi iyileştireceği" düşüncesinin yanı sıra, klasik elde etme tutkusuyla hareket ediyor. 

Bunun sonucu olarak, teknoloji şirketine dönüşerek karşılık veremeyen işletmeler, bahsi geçen teknoloji devleri tarafından satın alınmaya veya üzerlerinden geçilmeye mahkumlar. Böylece, güç ve servet, giderek belli başlı birkaç şirketin elinde yoğunlaşacak. Tüketiciler ise bütün ürün ve hizmetleri "oligopolinin üyelerinden" temin ediyor olacak.

Örnek verilecek olursa, telefon şirketine dönüşen bir bilgisayar firması olan Apple, şu an kendi kendini sürebilen arabalar, orijinal TV programlama ve 'artırılmış gerçeklik' gibi işlerle uğraşıyor. 

Facebook ise hala bazıları tarafından "doğumgünü hatırlatıcı" şirket olarak görülse de, dronelar, sanal gerçeklik donanımları, orijinal TV programları ve hatta telepatik insan bilgisayar arayüzleri yaratıyor. 

Google'ın kurucusu Alphabet, hala büyük ölçüde arama motoruna sahip bir reklam şirketi olsa da, Android'i geliştirdi. 

Bunların yanında, Elon Musk, teknolojiye dair fikirlerini finans, otomobil, enerji ve aerospace gibi istediği her piyasaya getirdi. Musk henüz bütün projelerini tek bir çatı altında toplamış olmasa da, hepsinin birbirine kenetli olduğunu düşünüyor. 

Amazon'u yukarıda bahsi geçen gruptan ayıran özelliği, şirketin gündelik problemlerle uğraşıyor olması. Google ve Facebook, çekirdek faaliyetleri dışından gelir etmeye gelecekte başlayacak, Apple buna henüz yeni başlıyor. Amazon'un CEO'su Jeff Bezos ise kar getirisi olan bir işten yeni bir iş yaratmayı başardı. Şirketin, pek fazla kar artışı gerçekleşmediği halde, hisse değeri on yılı aşkın süre içerisinde büyük bir artış kaydetti.