Advertisement

(22:26'da güncellendi)

ABD hisse senetleri, ham petrol fiyatlarının son 10 ayın en düşük seviyesine gerilemesiyle, tüm zamanların rekor seviyesinden geri çekildi. Dolar, Fed yetkililerinden gelen şahin yönlü açıklamalar sürerken, yükseldi.

Petrol ve gaz şirketleri, yüzde 1'den fazla düşerek S&P 500 Endeksi'ni aşağı çekti. Teknoloji ağırlıklı hisse senedi göstergeleri, Pazartesi günü yükselmelerinin ardından geriledi. ABD 10 yıllık Hazine tahvillerinin faizi düştü.  

Sterlin, Mark Carney'nin Brexit sürecinin ekonomiye olan etkisi konusunda endişelerinin sürdüğünü söylemesi ve faiz artırmak için aceleci davranmayacağını işaret etmesiyle zayıflamasının ikinci gününe girdi. Avrupa hisseleri, enerji hisselerindeki düşüşle kazançlarını sildi. Hong Kong'da hisseler, MSCI'ın Çin hisse senetlerini ana endekslere ekleyip eklemeyeceğine karar vermesinin öncesinde geriledi. 

Hazine tahvilleri, New York Fed Başkanı William Dudley'nin sıkılaşma döngüsünü durdurmanın ekonomiyi tehlikeye atacağı açıklamasının ardından Pazartesi günü geriledi. Dudley'nin açıklamaları, Chicago Fed Başkanı Charles Evans'ın "şu anki ortam, çok kademeli faiz artışlarını destekliyor ve zamanı önceden belirlenmiş bilanço küçültmelerini yavaşlatıyor" yorumlarının ardından geldi. 

Piyasalarda izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Açıklamada bulunacak Fed yetkilileri arasında  Eric Rosengren, Robert Kaplan, Jerome Powell, James Bullard ve Loretta Mester yer alıyor.

*MSCI Çin'de işlem gören hisse senetlerinin küresel göstergelere dahil edilip edilmeyeceği kararını açıklayacak. 6.8 trilyon dolar büyüklüğündeki onshore Çin piyasası dünyanın ikinci en büyük piyasası durumunda ve küresel hisse senetlerinin toplam değerinin yüzde 9'unu oluşturuyor. Ancak Çinli şirketlerin MSCI endekslerine dahil edilmesi, sermaye kontrolleri ve uzun süreli işlem durdurmalarından dolayı üç kez reddedildi. Kararın Salı günü ABD piyasalarının kapanmasından sonra açıklanması bekleniyor.

Hisse Senetleri

*Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.7 düştü. 

*İngiltere'de FTSE 100 Endeksi, yüzde 0.7 düştü.

*S&P 500 Endeksi, New York saatiyle 14:59'da yüzde 0.5 düşüp, 2,4413.70 seviyesine geldi. Enerji hisseleri yüzde 1.4 değer kaybetti.

Para Birimleri

*Sterlin, önceki kazançlarını silerek yüzde 0.5 düştü ve 1.2676 dolardan işlem gördü. Euro, dolar karşısında yüzde 0.1 yükseldi ve 1.1162'den işlem gördü. 

*Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Pazartesi günü elde ettiği yüzde 0.4'lük kazançların ardından yüzde 0.3 yükseldi. Gösterge, geçtiğimiz hafta Ekim'den bu yana olan en düşük seviyesini test etti.

*Yen, dolar karşısında fazla değişmeyerek 111.41'de kaldı. Japonya para birimi, Pazartesi günü yüzde 0.6 değer kaybetti. 

Tahviller

*ABD'de 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi, Pazartesi günü dört baz puan artmasının ardından dört baz puan düştü ve yüzde 2.15'e indi. 

*İngiltere'de gösterge faizler dört baz puan geriledi. 

Emtia

*Batı Teksas Petrolü (WTI), Salı günü yüzde 2'den fazla düştü ve Ağustos ayından bu yana en düşük seviye olan varil başına 43.23 dolardan işlem gördü. 

*Altın, Pazartesi günü bir ayı aşkın sürenin en düşük seviyesinden kapanmasının ardından, ons başına 1,244.52 dolardan işlem gördü. 

Asya

*Japonya'da Topix Endeksi, yendeki zayıflığa bağlı olarak yüzde 0.7 yükseldi ve 2015 Ağustos'undan bu yana olan en yüksek seviyesini gördü. Hong Kong'da hisseler, MSCI'ın Çin hisse senetlerini gösterge endekslerine ekleyip eklemeyeceğine karar vermesinden önce geriledi. 

(22:26'da güncellendi)