Advertisement

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı Bloomberg HT'ye otomatik BES'ten cayma oranının bir miktar azaldığını kaydetti.

Obalı "Sürece Ocak ayında giren kişilerin cayma oranı oldukça yüksek seyrederken Haziran'a geldiğimizde aynı dönemde giren kişilerin cayma oranının yarı yarıya düştüğünü görüyoruz. Yani %60'lardan 30'lara gelmiş durumda. Tabii burada kamunun içeri girmesinin etkisi var ama özel sektörde de benzer bir tablo seyri görüyoruz. İnsanlara anlatabilecek zaman olunca onları ikna edebiliyor ve süreci doğru anlattığımnızda katılımcıları oradfa tutabiliyoruz" değerlendirmesini yaptı.

Bir takım ayarlamalar ve düzenleme değşişiklikleriyle cayma oranının azaltılabileceğine dikkat çeken Obalı, "cayma süresinin uzatılması, caymanın lügattan çıkarılması gündeme gelebilir.." yorumunu yaptı.

BES fonlarının performansının bu yıl çok daha iyi olduğunu belirten Obalı "Yılbaşından beri hisselerde %30'lar bandında bir getiriden bahsedebiliyoruz...BES fonlarına toplamda bakınca enflasyon ve mevduatın üzerinde bir getiri var" diye konuştu.